(Co robić, gdy) nasze dziecko ma problemy w integracji z grupą?

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i czuło dobrze w grupie rówieśniczej. Co więc, należy zrobić, kiedy mimo naszych wysiłków wychowawczych dziecko wciąż wykazuje w tym zakresie trudności? Jest wiele metod pracy, które mogą pomóc osiągnąć naszym dzieciom umiejętności społeczne konieczne do funkcjonowania zarówno w klasie, jak i w innych sytuacjach. Od czego więc warto zacząć?

Dobrze jest zacząć od diagnozy

Profesjonalną diagnozą naszego dziecka może zająć się zarówno psycholog, jak i psychiatra dziecięcy Łódź. Pomogą oni określić, na czym polega problem i zalecić metody pracy z dzieckiem. Metod tych jest wiele, w zależności od rodzaju problemu. Psychiatra może też w razie konieczności zalecić leczenie farmakologiczne. Kiedy dziecko jest nieśmiałe, być może pomocna byłaby terapia lub trening umiejętności społecznych. Jeśli pociecha ma zaburzenia ze spektrum autyzmu, potrzebna może być integracja sensoryczna Łódź, która pomoże zharmonizować nadmiernie wrażliwy na bodźce układ nerwowy dziecka. W przypadku diagnozy ADHD skuteczność może wykazać stosowana analiza zachowania, czyli terapia behawioralna.

Specjaliści są po to, aby pomóc

Nie warto zwlekać, a tym bardziej wstydzić się prosić specjalisty o pomoc. Dobrze jest zacząć pracować z dzieckiem możliwie jak najwcześniej. Wiele problemów z umiejętnościami społecznymi, relacjami czy emocjami można pokonać bądź zminimalizować przy zastosowaniu odpowiedniej terapii. Regularna praca z dzieckiem nad jego trudnościami naprawdę może przynieść pożądane efekty, a postępy czynione przez dziecko – mnóstwo radości rodzicom.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 3 =