Badania genetyczne umożliwiają wykrycie zmian w DNA, dzięki czemu uzyskuje się istotne informacje o zdrowiu. W dzisiejszych czasach są powszechnie dostępne i coraz częściej wykorzystywane w medycynie. Pozwalają zdiagnozować różne choroby oraz predyspozycje zdrowotne człowieka. Pomagają dobrać odpowiednią terapię oraz leczenie chorego.
Osoby zmagające się z problemami układu pokarmowego skarżą się na bóle brzucha, nudności, wzdęcia, czy zaparcia. W pierwszej kolejności wykonywane są badania typu kolonoskopia, czy gastroskopia. W przypadku poprawnych wyników, warto zrobić badania pod kątem szeregu nietolerancji pokarmowych. Do najpopularniejszych badań należą: celiakia, nietolerancja laktozy oraz fruktozy.
Rak w rodzinie to powód do niepokoju. Test laboratoryjny pozwala na wykrycie odziedziczonych od rodziców zmian genetycznych, które występują m.in. w chromosomach, czy genach. Badanie diagnozuje potencjalnego pacjenta, dzięki czemu uprzedza się rozwój choroby nowotworowej. Wówczas stosuje się profilaktykę antyrakową.