Kto powinien zrobić badania genetyczne?

Badania genetyczne umożliwiają wykrycie zmian w DNA, dzięki czemu uzyskuje się istotne informacje o zdrowiu. W dzisiejszych czasach są powszechnie dostępne i coraz częściej wykorzystywane w medycynie. Pozwalają zdiagnozować różne choroby oraz predyspozycje zdrowotne człowieka. Pomagają dobrać odpowiednią terapię oraz leczenie chorego.

Nietolerancje pokarmowe

Osoby zmagające się z problemami układu pokarmowego skarżą się na bóle brzucha, nudności, wzdęcia, czy zaparcia. W pierwszej kolejności wykonywane są badania typu kolonoskopia, czy gastroskopia.  W przypadku poprawnych wyników, warto zrobić badania pod kątem szeregu nietolerancji pokarmowych. Do najpopularniejszych badań należą: celiakia, nietolerancja laktozy oraz fruktozy.

Nowotwory

Rak w rodzinie to powód do niepokoju. Test laboratoryjny pozwala na wykrycie odziedziczonych od rodziców zmian genetycznych, które występują m.in. w chromosomach, czy genach. Badanie diagnozuje potencjalnego pacjenta, dzięki czemu uprzedza się rozwój choroby nowotworowej. Wówczas stosuje się profilaktykę antyrakową.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × cztery =