Czy warto brać witaminy i koenzymy ?

Czy warto brać witaminy i koenzymy? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, kiedy telewizja bombarduje nas reklamami na temat tego, że suplementy są niezbędne w naszym życiu. Zatem jak to wygląda naprawdę?

Witaminy są to organiczne związki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich żywych organizmów. Koenzymy są natomiast składnikami białek i są niezbędne we wszystkich procesach, pobudzając aktywność białek. To oznacza, że oba te elementy są bardzo ważne i potrzebne. Warto je suplementować w przypadku niedoborów, stanów chorobowych, stanów obniżenia odporności, kiedy nasz organizm jest narażony na duże obciążenie fizyczne oraz psychiczne, a także w przypadku ciąży.

Jak sprawdzić, czy poziom witamin i koenzymów w naszym organizmie jest właściwy?

To nie jest trudne, bowiem nawet pierwsze objawy mogą nam dużo powiedzieć.

Kiedy czujemy się nadmiernie zmęczeni i senni, często chorujemy, mamy problemy z koncentracją, a kondycja naszej skóry wyraźnie się pogorszyła, może to oznaczać, że cierpimy na niedobór koenzymu Q10. Warto wtedy zmienić dietę i wzbogacić ją o produkty, które zawierają witaminę C, dzięki której powstaje ubichinon. Można też dodatkowo zdecydować się na tabletki z koenzymem Q10, dzięki czemu osiągniemy dużo lepszy efekt.

Podobne objawy mogą występować w przypadku niedoboru witamin z grupy B. Warto wtedy zastosować komplex witamin B, który pomoże uzupełnić niedobory w diecie, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem i po wykonaniu odpowiednich badań. Bowiem zbyt duża ilość tych witamin w organizmie również może negatywnie na nas wpływać.

Podsumowując: czy warto brać witaminy i koenzymy ? Oczywiście, że warto. Trzeba jednak pamiętać, że najpierw powinniśmy się upewnić, czego konkretnie potrzebuje nasz organizm, a czego ma zbyt wiele. W tym celu należy wykonać badania krwi i skonsultować je z lekarzem. Drugą istotną sprawą jest skupienie się na swojej diecie i wzbogacenie jej w niezbędne składniki, ponieważ same suplementy z pewnością wspomogą nasze ciało, ale nie będą w stanie zastąpić zrównoważonej diety.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − 1 =