Leczenie zapalenia stawów

Zapalenie stawów to grupa dolegliwości, które wynikają ze stanu zapalnego chrząstki stawowej. U chorego może dojść zarówno do jej uszkodzenia, jak i znacznego zniekształcenia albo wyraźnego ograniczenia ruchomości. Podstawowym objawem jest w tym przypadku ból i towarzyszące mu uczucie sztywności stawów, a ponadto obrzęk. W leczeniu omawianego schorzenia bardzo często stosowana jest nowoczesna terapia Orthokine, opierająca się na wszczepieniu w dotknięty zapaleniem obszar osocza bogatopłytkowego.

Metody farmakologiczne i nie tylko

Wspomniana we wstępie terapia jest obecnie uznawana za najbardziej skuteczną w zwalczaniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Podstawą jest tutaj wykorzystanie naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu człowieka. Cały proces rozpoczyna się od pobrania nieznacznej ilości krwi pacjenta i wtłoczenia jej do specjalnych probówek. Następnie są one poddawane wirowaniu, co powoduje wytworzenie się osocza bogatopłytkowego z dużą zawartością białka o działaniu przeciwzapalnym. Ostatni etap polega na podaniu preparatu w bolące miejsce – robi się to kilkakrotnie w wyznaczonych odstępach czasu.

Drugim niezwykle ważnym elementem leczenia jest farmakoterapia, czyli regularne przyjmowanie konkretnych leków. Część z nich efektywnie zapobiega niekorzystnym zmianom destrukcyjnym o charakterze reumatycznym, inne niwelują mechanizmy wywołujące zapalenie w ciele (biologiczne), a jeszcze inne w znacznym stopniu łagodzą ból lub obrzęk (sterydowe i niesterydowe). Przy zapaleniu stawów bardzo ważne jest również stosowanie na co dzień diety bogatej w witaminy antyoksydacyjne i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Polecana jest w szczególności dieta śródziemnomorska oraz wegetariańska.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − jeden =