Współcześnie instalacje elektryczne są montowane w niemal każdym budynku, niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, czy obiekt przemysłowy. Aby chronić wszelkie urządzenia podłączone do instalacji przed przepaleniem (np. wskutek skoków napięć, wyładowań atmosferycznych), należy stosować odpowiednie zabezpieczenia. Osprzęt do tego służący najczęściej umieszcza się w tzw. rozdzielnicy głównej, która znajduje się nieopodal wejścia do budynku. Ale są też inne metody.
Najpowszechniej stosowane zabezpieczenia instalacji elektrycznej to bezpieczniki, które mają za zadanie chronić ją przed niepożądanymi skutkami w postaci zwarcia czy nadmiernego obciążenia. Są zakładane dla każdego z obwodów odbiorczych. Do jednego tego typu elementu można podłączyć maksymalnie 10 gniazdek wtyczkowych, które dodatkowo zabezpiecza się, stosując tzw. puszki natynkowe.
Warto pamiętać o tym, aby zasilać urządzenia domowe (m.in. pralki, lodówki czy grzejniki akumulacyjne) zawsze z oddzielnych obwodów, z których każdy powinien być chroniony wyłącznikiem nadprądowym.
Dobrym zabezpieczeniem są także ochronniki przeciwnapięciowe, chroniące instalację przez przepięciami. Montowane są na bazie iskierników albo warystorów. Są doskonałe dla przepływu prądu piorunowego – działają w ten sposób, że zabezpieczają instalację i poszczególne urządzenia przed przedostawaniem się do nich prądu.
Można wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń:
Typ B – chroni instalację w momencie uderzenia pioruna
Typ C – chroni instalację przed przepięciami wynikającymi z wyładowań atmosferycznych
Typ B+C – dwustopniowe, bardzo łatwe w montażu
Typ D – wykorzystywane głównie przy zabezpieczaniu specjalistycznej aparatury (m.in. medycznej)
Wiele z nich oferuje m.in. Elektromarket Ania.