Identyfikatory RFID (ang. radio frequency identification) to urządzenia przeznaczone do przesyłania sygnałów za pośrednictwem fal radiowych. Współpracują ze specjalnymi czytnikami, które generują pole elektromagnetyczne. Identyfikatory nie są wyposażone we własne zasilanie. W sytuacji, gdy znajdą się odpowiednio blisko czytnika, zaczynają gromadzić emitowaną energię. W momencie, gdy jest jej wystarczająco dużo, generują odpowiedź z kodem transpondera lub informację znajdującą się w zaszyfrowanych sektorach. Warto wspomnieć, że cały proces przebiega błyskawicznie i w codziennym użytkowaniu jest niezauważalny.
Ze względu na częstotliwość, z jaką działają identyfikatory, można podzielić je na trzy grupy. W zależności od przeznaczenia i sposobu użytkowania, wybierane są różne typy systemu RFID.
Identyfikatory RFID wyróżniają się długą żywotnością nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Ponadto są odporne na zróżnicowane warunki pogodowe.
System RFID systematycznie zyskuje na popularności wśród średnich i dużych firm. Dzięki identyfikatorom personalnym można nie tylko błyskawicznie zidentyfikować osoby, ale również udzielać dostępu i kontrolować czynności, które wykonują. W wielu firmach znajdują się pomieszczania, do których mogą wejść wyłącznie wybrani pracownicy. W takich sytuacjach system RFID to idealne rozwiązanie. Identyfikatory mogą mieć postać m.in. cienkich kart plastikowych (ISO) lub grubszych (Clamshell). Dużą popularnością cieszą się także dyskretne breloczki oraz etykiety papierowe, opaski na rękę, tagi i inne. Warto również wspomnieć, że można zamówić identyfikatory z wysokiej jakości nadrukami, które są szczególnie przydatne w przypadku firm zatrudniających wiele osób. Personalizowane identyfikatory praktycznie do zera redukują ryzyko omyłkowego użycia urządzenia przez inną osobę.