Węgiel jest paliwem kopalnym i jako taki nie jest odnawialny. Jednak jest go pod dostatkiem i można go znaleźć w wielu miejscach na świecie. Węgiel dostarcza ponad 90 procent energii elektrycznej wytwarzanej w USA, ponad połowę energii zużywanej w Chinach i Japonii oraz ponad jedną trzecią energii zużywanej na całym świecie. Ponadto węgiel jest używany do produkcji stali i cementu, co czyni go ważnym zasobem na całym świecie.
W 2017 r. światowa produkcja węgla wyniosła 3,9 mld ton, co stanowiło 29% światowej produkcji energii pierwotnej; popyt wzrósł od 2004 r., ale spodziewano się, że po 2020 r. spadnie z powodu konkurencji ze strony źródeł odnawialnych. Jeśli będzie Ci potrzebny ekogroszek Rybnik jest miastem, gdzie tego surowca jest pod dostatkiem i możesz go kupić.
Węgiel to palna skała osadowa, powstała w wyniku nagromadzenia i zachowania materiału roślinnego (węgla) w skorupie ziemskiej. Węgiel to paliwo kopalne, przede wszystkim węglowe ciało stałe zawierające węglowodory i wodór. Ogólnie uważa się, że węgiel składa się głównie z węgla ze zmiennymi ilościami innych pierwiastków, w tym siarki, azotu, tlenu i metali śladowych. Węgiel jest wydobywany z pokładów węgla lub pokładów węgla. Istnieją trzy rodzaje węgla: węgiel bitumiczny lub miękki, antracyt oraz węgiel brunatny.
Węgiel powstaje, gdy martwe rośliny i zwierzęta są ściskane przez miliony lat. Proces ten tworzy nową skałę, zwaną skałą metamorficzną, która zawiera mieszaninę materiałów organicznych, minerałów i wody. Tworzy on również materię organiczną zwaną torfem, która stanowi część gleby na szczycie pokładu, w którym się uformował.
Węgiel jest wydobywany z ziemi poprzez wydobycie lub eksploatację. Proces wydobycia obejmuje usunięcie nadkładu i wydobycie węgla za pomocą maszyn, które kruszą i sortują węgiel, oddzielając go od niepalnych skał i zanieczyszczeń. Po oddzieleniu, węgiel może być płukany, aby usunąć wszelkie pozostałe niepalne materiały.