Samochód. Kto nie chce go mieć? Ułatwia poruszanie i czasem świadczy o prestiżu. Co jednak decyduje o bezpieczeństwie jazdy? Koła i opony. Dlaczego? Bo od nich zależy przyczepność do nawierzchni. Im lepiej ustawiona geometria kół i lepsze opony tym stabilniej samochód trzyma się drogi.
To dlatego profesjonalne wyważanie kół i odpowiedni ich ponowny montaż mają takie znaczenie. Warunkują bezpieczeństwo jazdy i wpływają na komfort prowadzenia pojazdu, bo eliminują niepotrzebne drgania. Warto o tym pamiętać przy okazji wymiany opon w szczególności z letnich na zimowe, kiedy pogoda staje się gorsza i utrudnia jazdę samochodem. Dobra opona to zaś więcej niż połowa sukcesu w prowadzeniu pojazdu.
Jak zatem wybrać dobry zakład wulkanizacyjny, który zagwarantuje, że usługa zostanie wykonana w sposób oczekiwany? Cena nie do końca wskaże na jej jakość, choć zazwyczaj wymiana opon wraz z wyważeniem kół przy felgach stalowych jest tańsza niż aluminiowych. O profesjonalizmie świadczą narzędzia oraz pewność z jaką koła wyważają i montują pracownicy oraz to, czy dostosowują ciśnienie w oponie do zaleceń jej producenta. To od ciśnienia zależy trwałość opony oraz to jak szybko amortyzuje się podczas jazdy, choć oczywiście wpływ na to ma również jej dynamika. Warto więc wybrać taki zakład, który jednocześnie doradzi jakie opony kupić do naszego auta. Dlaczego? To od rodzaju opony oraz bieżnika zależy przyczepność do nawierzchni. Dobre opony posłużą parę lat w zależności od intensywności ich użytkowania, a przy umiarkowanej jeździe zachowają swoje właściwości na dłużej.
Rynek oferuje wiele rodzajów i marek opon zarówno letnich, jak i zimowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Na pewno nie tylko na cenę, bo za dobrej jakości opony warto zapłacić, choć rozsądnie. Co więc sprawi, że chętniej spojrzymy na daną markę? To zależy przede wszystkim od tego jaki jest styl naszej jazdy. Opony dzielą się na różne klasy. W oponach Nexen dominuje klasa ekonomiczna. Co to oznacza? Opona kosztuje mniej, ale jest przeznaczona głównie do spokojnej jazdy po mieście. Opony Nexen różnią się także rodzajem bieżnika, co wskazuje na to, że nawet w obrębie danej klasy wykorzystanie opony może być trochę inne niż to wynikające z opisu. To od kształtu bieżnika zależy m.in. to jak opona radzi sobie z odprowadzaniem wody, czyli wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Im bardziej zróżnicowany i głębsze rowki- tym lepiej. Drożej kosztują oryginalne opony wyprodukowane w Korei Południowej.
Popularne są opony Dębica. Producent ten to stara, dobrze sprawdzona marka, która znajduje wielu amatorów. Ceny opon w zależności od ich jakości również mieszczą się w klasie ekonomicznej. Dostępne są opony produkowane zarówno w Polsce, jak i we Francji. Ich przeznaczenie zależy od tego do jakiego samochodu mają posłużyć. Inne trzeba wybrać do małego, miejskiego auta kompaktowego, inne do dużego sedana, czy limuzyny, bo każda opona ma swoją wytrzymałość na obciążenie. To właśnie na opony przekłada się moc silnika, co ma znaczenie w szczególności przy hamowaniu.
Choć firmy oferują również tzw. opony wielosezonowe, specjaliści radzą jednak, aby kupić i te do jazdy w lecie i te do jazdy podczas zimy i trudnych warunków atmosferycznych. Dlaczego? Oprócz zastosowanych w budowie opony materiałów, z których najważniejszymi są warstwy tekstylne oraz rodzaj gumy, to właśnie wspomniany bieżnik wpływa na przyczepność na suchej i mokrej drodze. W lecie, kiedy pogoda jest lepsza mieszanka i wzór bieżnika mogą być mniej różnorodne niż podczas zimy, kiedy na nawierzchnię działa mróz oraz pada śnieg lub co gorzej deszcze ze śniegiem, które tworzą gołoledź. Warto więc wymieniać opony przed sezonem letnim i zimowym. Kiedy najlepiej? Są różne wskazania, ale najpewniej kierować się temperaturą otoczenia, która przy nawierzchni jest zawsze nieco niższa. Dlatego kiedy temperatura powietrza spada do poniżej 7 stopni Celsjusza czas na wymianę opon z letnich na zimowe. I odwrotnie, kiedy temperatura otoczenia rośnie do powyżej 10 stopni Celsjusza można już zamontować opony letnie.