Podczas produkcji filmowych niejednokrotnie trzeba wyjeżdżać w plener, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Powoduje to spore problemy z zasilaniem sprzętu, takiego jak kamery, wózki operatorskie, nagłośnienie, mikrofony, oświetlenie i tak dalej.
To wszystko pobiera bardzo duże ilości prądu i dlatego brak dostępu do zasilania elektrycznego rodzi spory problem. Jak go rozwiązać? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym artykule, w którym zawrzemy w pigułce różne rozwiązania, które stosowane są na planach filmowych nieco oddalonych od cywilizacji.
Jeśli film realizowany jest wysoko w górach, to najczęściej o dostępie do energii elektrycznej z sieci można tylko pomarzyć. Trzeba więc znaleźć inne rozwiązanie. Zasilanie bateryjne mogłoby się sprawdzić, gdyby nie fakt że baterie są duże i ciężkie, a także nie są w stanie zmagazynować odpowiedniej ilości energii, by wystarczyło to na kilka dni zdjęciowych. Trzeba więc wymyślić coś innego.
Możliwe jest stosowanie specjalnych przetwornic, zasilanych bezpośrednio przez pojazdy, które uczestniczą w transporcie całej ekipy i aktorów. Niestety takie przetwornice zapewniają tylko ograniczoną wydajność prądową, co jest sporym problemem. Na planie trzeba bowiem niejednokrotnie nawet kilkuset kilowatów mocy, by zasilić między innymi wszystkie lampy oświetlające scenę w plenerze.
Dosyć oczywistym rozwiązaniem wydaje się uruchomienie specjalnych agregatów, jednak jest z nimi pewien problem. Są one bardzo głośne i przeszkadzają w pracy oraz nagrywaniu dźwięku, emitują także sporą ilość spalin, którymi cała ekipa filmowa musi oddychać. Na szczęście w handlu istnieją specjalne agregaty prądotwórcze filmowe, które przeznaczone są najczęściej do zabudowy w specjalnych naczepach lub przyczepach. Dzięki temu znacznie ograniczony jest hałas, jaki wydają tego typu urządzeń.
Wylot spalin skierowany jest wysoko w górę, przez co ekipy filmowe nie oddychają trującymi związkami chemicznymi. Oprócz tego agregaty filmowe mogą generować bardzo wysoką moc, która wystarczy do tego, by zasilić cały sprzęt, jaki wykorzystuje się na planie. Natomiast duża efektywność energetyczna i niskie zużycie paliwa powoduje, że na jednym tankowaniu urządzenia te mogą pracować nawet przez kilka dni w sposób nieprzerwany.