Sprzęty przydatne podczas rehabilitacji

Kiedy ulegniemy wypadkowi lub ciężkiej chorobie niezwykle trudno jest wrócić do całkowitego zdrowia. Bardzo istotnym elementem podczas rekonwalescencji jest prawidłowa rehabilitacja. Najlepiej by była prowadzona pod okiem specjalisty i w miejscu, które jest wyposażone w odpowiedni sprzęt.

W co powinna być wyposażona sala do ćwiczeń?

Podstawowy sprzęt to materac, na którym będą wykonywane ćwiczenia. Powinien być odpowiedniej miękkości i wykonany z materiału, który nie powoduje obtarć. Kolejny ważny sprzęt to wałek rehabilitacyjny, niezbędny zwłaszcza w fizjoterapii. Ćwiczenia z wałkiem mają za zadanie poprawić kondycję mięśni i poprawę krążenia. Podobną funkcję spełniają kostki i półwałki rehabilitacyjne, które też powinny być na wyposażeniu sali ćwiczeń.

W pomieszczeniu do ćwiczeń powinny znaleźć się także rozciągliwe taśmy do ćwiczeń, piłki różnej wielkości i twardości, poduszki i półkule sensoryczne korygujące wady postawy i uczące zachowania równowagi. Oprócz tego rotory do ćwiczenia rąk i nóg, piłki i masy plastyczne do zgniatania w dłoni oraz ciężarki o różnej wadze.

Dobrze by sala była wyposażona również w stół do masażu. Na stole takim oprócz zabiegów i masażu, można wykonywać ćwiczenia, przy których asystuje osoba prowadząca rehabilitację.

W salach, w których jest więcej miejsca i można pomieścić więcej sprzętu, możemy zamontować drabinki do ćwiczeń. Jeżeli budżet na to pozwoli, warto by w sali znalazł się rower stacjonarny, twister, bieżnia rehabilitacyjna i tor z poręczami do nauki chodzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 7 =