Meble, które wpasują się w styl skandynawski

W obecnych czasach wiele osób pragnie nadać swojemu wnętrzu nowego, niebanalnego wyglądu i decyduje się zakupić meble w stylu skandynawskim. Meble tego typu nie tylko są niezwykle szykowne, ale i zaskakująco funkcjonalne i doskonale nadają się zarówno do dużych, jak i niewielkich pomieszczeń. Są stylowe i sprawiają, że mieszkania wyglądają ciekawie, a na ich popularność wpływa również fakt, że na rynku dostępnych jest wielu producentów tego rodzaju wyposażenia.

Meble w stylu skandynawskim – skąd się wzięły?

Styl skandynawski zawdzięcza swój początek szwedzkiemu malarzowi i architektowi, Carlowi Larssonowi, który od końca XIX w. tworzył sceny rodzajowe pokazujące swoich rodaków. Jego obrazy cechowały się jasną paletą barw, która do tej pory nie była popularna na północy Europy. To dopiero za sprawą mężczyzny Szwedzi zaczęli projektować przejrzyste wnętrza z dużymi oknami i wolnymi przestrzeniami, w których kładziono szczególny nacisk na jak największe wykorzystanie światła zewnętrznego. Od tego czasu styl skandynawski rozprzestrzeniał się po całym kontynencie, a jego największa popularność przypadała na lata 50. i 60. XX w. Od tamtego czasu styl ten stał się niemalże zapomniany – aż do teraz. Obecnie jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych porządków architektonicznych, który gości w domach i mieszkaniach wielu ludzi często nawet poza ich świadomością. Objawia się on bowiem w prostych, niemalże surowych meblach, stylowych, metalowych ramkach, czy chociażby jednolitych wazonach które tak chętnie prezentowane są na wystawach, a znaleźć można je nie tylko w specjalistycznych sklepach, na przykład z dodatkami, ale i w dużych supermarketach.

Czym charakteryzują się meble skandynawskie?

Meble skandynawskie łączą ze sobą wygodę, prostotę oraz funkcjonalność. Inspirowane są zimnym, surowym klimatem krajów takich jak Szwecja, Finlandia, Dania, Norwegia, a także Islandia. Doskonale sprawdza się zarówno w stylowych i nowoczesnych apartamentach, jak i w niewielkich domach a przedmieściach, w których dominują jednolite kolory. Meble w porządku skandynawskim cechują się przede wszystkim zastosowaniem jasnych barw, najczęściej bieli i kolorów pastelowych. Ma to na celu maksymalnie rozjaśnić pomieszczenie, tak by wydawało się ono być bardziej przestronne. Pozwalają na to także proste i funkcjonalne formy, które zapewniają maksymalną pojemność przy jednoczesnym jak najmniejszym zużyciu przestrzeni, a zastosowane do tworzenia obiektów materiały: szkło, drewno czy kamień sprawiają, że całość prezentuje się niezwykle szykownie oraz oryginalnie, a także zaskakuje za pomocą kontrastu z jasnymi kolorami pojawiającymi się np. w tkaninach.

Jak dobrać właściwe meble?

Aby dobrać właściwe meble w stylu skandynawskim należy przede wszystkim zastanowić się, czy mają one być jedynie ciekawym i niebanalnym dodatkiem, czy może mają stanowić lwią część wystroju wnętrza. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się proste meble wykonane z drewna, które nie zawierają wyrazistych wzorów abstrakcyjnych, a jedynie gładkie tkaniny – mogą one bowiem nie współgrać z uporządkowanymi pomieszczeniami. Jeżeli jednak całe wnętrze urządzane jest w porządku skandynawskim, odpowiednie będą każde materiały, które popularne są w tego typu obiektach: szkło, drewno, kamień. Przy doborze odpowiednich mebli ważne jest również ich wykonanie – muszą być one wytrzymałe, tak, by można było je użytkować przez wiele lat. W przypadku kanap, foteli czy krzeseł warto zwrócić uwagę na grubość gąbek oraz materiałów, ich mocowanie oraz wszelkie podpory. Natomiast jeśli chodzi o meblościanki producenci powinni zapewnić odpowiedniej wielkości śruby oraz listwy, które poradzą sobie z dużym ciężarem i jednocześnie nie będą znacząco kontrastować z całością przedmiotu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − dziewięć =