Kto i jak może starać się o odszkodowanie po wypadku?

W ogólnym ujęciu o odszkodowanie może starać się uczestnik wypadku. W praktyce może to być pasażer, kierowca, pieszy czy rowerzysta, który w danym zdarzeniu był poszkodowany. Nie ma również znaczenia, czy poszkodowany jechał w samochodzie powodującym wypadek, w którymś z pozostałych aut, czy w ogóle znajdował się poza pojazdem. Wyłączonym z możliwości otrzymania odszkodowania jest wyłącznie sprawca.

W razie śmierci któregoś z uczestników wypadku, rościć o zadośćuczynienie może wiele bliskich osób. Przykładowo, gdy ginie głowa rodziny, żądać zapłaty może żona, dzieci, rodzice, wnuki czy rodzeństwo ofiary. Wówczas kwoty przyznawane poszczególnym osobom zwykle różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Więcej dostanie żona, a mniej wnuki, jednak sumarycznie kwota nie przekroczy sumy gwarancyjnej, czyli 5 milionów euro. 

Co trzeba zrobić?

Podstawową informacją jaką potrzebujemy, to dane polisy sprawcy oraz jego imię i nazwisko. Mając numer ubezpieczenia, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego oraz personalia kierowcy możemy zgłosić szkodę. Na decyzję ubezpieczyciela sprawcy poczekamy 30 dni. W praktyce niedoświadczeni w procedurach odszkodowawczych klienci często otrzymują odmowę lub decyzje z symbolicznymi kwotami. 

Jeśli wskutek wypadku poszkodowany stał się trwale lub czasowo niezdolny do pracy – powinien otrzymać rentę. Co możemy zrobić jeśli ubezpieczyciel proponuje niewielkie pieniądze, a konieczne jest szybkie wdrożenie kosztownej rehabilitacji? Na stronie https://departamentodszkodowan.pl/renta-z-oc-sprawcy/ znajdziemy informacje jakie rodzaje renty z OC sprawcy przysługują poszkodowanemu i jak ją otrzymać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =