W ogólnym ujęciu o odszkodowanie może starać się uczestnik wypadku. W praktyce może to być pasażer, kierowca, pieszy czy rowerzysta, który w danym zdarzeniu był poszkodowany. Nie ma również znaczenia, czy poszkodowany jechał w samochodzie powodującym wypadek, w którymś z pozostałych aut, czy w ogóle znajdował się poza pojazdem. Wyłączonym z możliwości otrzymania odszkodowania jest wyłącznie sprawca.
W razie śmierci któregoś z uczestników wypadku, rościć o zadośćuczynienie może wiele bliskich osób. Przykładowo, gdy ginie głowa rodziny, żądać zapłaty może żona, dzieci, rodzice, wnuki czy rodzeństwo ofiary. Wówczas kwoty przyznawane poszczególnym osobom zwykle różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa. Więcej dostanie żona, a mniej wnuki, jednak sumarycznie kwota nie przekroczy sumy gwarancyjnej, czyli 5 milionów euro.
Podstawową informacją jaką potrzebujemy, to dane polisy sprawcy oraz jego imię i nazwisko. Mając numer ubezpieczenia, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego oraz personalia kierowcy możemy zgłosić szkodę. Na decyzję ubezpieczyciela sprawcy poczekamy 30 dni. W praktyce niedoświadczeni w procedurach odszkodowawczych klienci często otrzymują odmowę lub decyzje z symbolicznymi kwotami.
Jeśli wskutek wypadku poszkodowany stał się trwale lub czasowo niezdolny do pracy – powinien otrzymać rentę. Co możemy zrobić jeśli ubezpieczyciel proponuje niewielkie pieniądze, a konieczne jest szybkie wdrożenie kosztownej rehabilitacji? Na stronie https://departamentodszkodowan.pl/renta-z-oc-sprawcy/ znajdziemy informacje jakie rodzaje renty z OC sprawcy przysługują poszkodowanemu i jak ją otrzymać.