Kiedy zgłosić się do dietetyka?

Chyba najpopularniejszym pojęciami kojarzącymi się z dietą i dietetyką są otyłość i nadwaga. Ale czy wiesz, że praca lekarza specjalisty do spraw żywienia nie ogranicza się do odchudzania? W gruncie rzeczy jego polega ona na pomocy we wprowadzaniu i utrwaleniu prawidłowych nawyków związanych z jedzeniem. Jak w wielu innych wypadkach, aby nie dopuścić do poważnych zaburzeń, warto skonsultować się z lekarzem zanim pojawią się poważne problemy. Jest to zgodne z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć.

Reaguj na pierwsze sygnały

Organizm człowieka daje znać, że coś niewłaściwego się dzieje, z dużym wyprzedzeniem. Lekarz dietetyk we Wrocławiu będzie szczególnie pomocny, jeśli zaobserwujesz u siebie następujące zmiany lub stwierdzone choroby:

– przewlekłe biegunki lub zaparcia
– otyłość
– nadciśnienie
– podwyższony poziom cholesterolu
– alergie pokarmowe
– nadwrażliwość na produkty spożywcze.

Po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta, może być konieczne zlecenie dodatkowych badań. Na przykład w wypadku stwierdzonej alergii czy nadwrażliwości pokarmowej konieczne będą testy na nietolerancję pokarmową. Oczywiście już po rozmowie można wyciągnąć pewne wnioski, ale bliższe przeanalizowanie tematu potwierdzone wynikami przeprowadzonych prób, pomoże precyzyjniej ustalić szkodliwe składniki, nie wykluczając całych grup produktów.

Osoby zdrowe również mogą skorzystać z porad mających na celu profilaktykę. Do tej grupy zaliczymy w szczególności sportowców praz wegetarian i wegan. Wynika to z faktu, że zarówno osoby aktywne fizycznie jak i nie spożywające mięsa czy produktów odzwierzęcych, są potencjalnie bardziej narażone na niedobory. Warto zatem korzystać z doświadczenia dietetyków.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziesięć − cztery =