W ostatnich latach coraz więcej osób uprawia żeglarstwo. Sport ten nie należy do niebezpiecznych i jest raczej postrzegany jako mało ryzykowny, ale mimo wszystko warto przestrzegać pewnych reguł, które spowodują, że przebywanie na wodzie okaże się przyjemnością, a nie koszmarem. Przede wszystkim należy regularnie śledzić prognozy pogody, a także nie opuszczać portu w sytuacji, gdy wieje silny wiatr czy zbiera się na burzę. Oczywiście przed wyruszeniem w trasę musimy też skompletować odpowiedni sprzęt, który posiada w swojej ofercie każdy sklep motorowodny.
Przed wypłynięciem na otwarte morze lub jezioro należy zawsze sprawdzić stan techniczny jachtu, w tym również sprawność poszczególnych instalacji – gazowej, wodnej, elektrycznej oraz paliwowej. Ponadto niezbędna jest weryfikacja stanu i rozmieszczenia wszystkich środków ratunkowych, asekuracyjnych oraz przeciwpożarowych, a także przeszkolenie załogi z zasad poruszania się po jednostce, posługiwania się sprzętem, potencjalnych zagrożeń, postępowania w razie wypadnięcia kogoś za burtę czy zachowania w trakcie wywrotki lub pożaru.
Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią odzież – chodzi głównie o elementy nieprzemakalne, takie jak sztormiak, długa kurtka, wysokie buty (z antypoślizgową podeszwą) oraz czapka. Potrzebne elementy garderoby znajdziemy w tym miejscu: https://www.szopeneria.pl/pl/c/ODZIEZ-I-OBUWIE/504. Z kolei będąc już na wodzie warto pamiętać o tym, aby:
– mieć zawsze oczy dookoła głowy i nie tracić czujności
– po każdym jednym manewrze sklarować liny, czyli precyzyjnie przygotować je do kolejnego
– nigdy nie ciągnąć ani nie trzymać lin, które nie zostały wcześniej założone na kabestany (możliwość zranienia lub nawet połamania rąk)
– ostrożnie poruszać się po pokładzie jachtu ze względu na przechyły czy uderzenia fal
– nie pić alkoholu ani nie brać innych szkodliwych używek, gdyż negatywnie wpływają na czas reakcji