Jak bezpiecznie żeglować?

W ostatnich latach coraz więcej osób uprawia żeglarstwo. Sport ten nie należy do niebezpiecznych i jest raczej postrzegany jako mało ryzykowny, ale mimo wszystko warto przestrzegać pewnych reguł, które spowodują, że przebywanie na wodzie okaże się przyjemnością, a nie koszmarem. Przede wszystkim należy regularnie śledzić prognozy pogody, a także nie opuszczać portu w sytuacji, gdy wieje silny wiatr czy zbiera się na burzę. Oczywiście przed wyruszeniem w trasę musimy też skompletować odpowiedni sprzęt, który posiada w swojej ofercie każdy sklep motorowodny.

Wskazówki dla miłośników przemierzania wodnych szlaków

Przed wypłynięciem na otwarte morze lub jezioro należy zawsze sprawdzić stan techniczny jachtu, w tym również sprawność poszczególnych instalacji – gazowej, wodnej, elektrycznej oraz paliwowej. Ponadto niezbędna jest weryfikacja stanu i rozmieszczenia wszystkich środków ratunkowych, asekuracyjnych oraz przeciwpożarowych, a także przeszkolenie załogi z zasad poruszania się po jednostce, posługiwania się sprzętem, potencjalnych zagrożeń, postępowania w razie wypadnięcia kogoś za burtę czy zachowania w trakcie wywrotki lub pożaru.

Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią odzież – chodzi głównie o elementy nieprzemakalne, takie jak sztormiak, długa kurtka, wysokie buty (z antypoślizgową podeszwą) oraz czapka. Potrzebne elementy garderoby znajdziemy w tym miejscu: https://www.szopeneria.pl/pl/c/ODZIEZ-I-OBUWIE/504. Z kolei będąc już na wodzie warto pamiętać o tym, aby:

– mieć zawsze oczy dookoła głowy i nie tracić czujności

– po każdym jednym manewrze sklarować liny, czyli precyzyjnie przygotować je do kolejnego 

– nigdy nie ciągnąć ani nie trzymać lin, które nie zostały wcześniej założone na kabestany (możliwość zranienia lub nawet połamania rąk)

– ostrożnie poruszać się po pokładzie jachtu ze względu na przechyły czy uderzenia fal

– nie pić alkoholu ani nie brać innych szkodliwych używek, gdyż negatywnie wpływają na czas reakcji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × trzy =