Pierwszym krokiem przy zakładaniu spółki jest zawsze określenie jej formy prawnej. Wiele osób decyduje się na rodzaj kapitałowy, ponieważ przedsiębiorca ponosi wtedy mniejsze ryzyko. Z tych względów bardzo popularne jest wybieranie spółki z o.o.
Pierwszym krokiem jest pisemne sporządzenie umowy. Konieczna jest forma aktu notarialnego. Dokument powinien zawierać najważniejsze informacji dotyczące przedmiotu działalności, nazwy firmy, siedziby, wielkości kapitału i innych kwestii. Wymagane są podpisy wszystkich wspólników. Pomocy we wszystkich tych formalności udzieli m.in http://adwokatjesiolowski.pl/adwokat-poznan/.
Kolejnym krokiem jest wpis do KRS. Założyciele mają na to 6 miesięcy od podpisania umowy. Następnie należy zgłosić firmę do rejestru VAT, jeśli zajmuje się ona działalnością związaną z koniecznością opodatkowania towarów lub usług. Konieczne będzie również zgłoszenie firmy do Urzędu Skarbowego.
Aby firma mogła skutecznie działać konieczne będzie również otwarcie konta bankowego. Założenie spółki z o.o. może okazać się dość kosztowne. Kapitał początkowy musi wynosić minimum 5 tysięcy zł. Dodatkowo płatne są:
– wpis do KRS,
– ogłoszenie wpisu w MSG,
– taksa notarialna za sporządzenie umowy,
– odpisy umowy,
– podatek ponoszony od czynności cywilnoprawnych.
Już od kilku lat istnieje możliwość założenia spółki w sposób elektroniczny. Często jednak nie wybiera się tego rozwiązania, ponieważ dopuszcza ono wyłącznie kilka standardowych wzorów. Nie ma możliwości modyfikowania jej dopasowując do konkretnej działalności. Pomoc w zakresie stworzenia spółki może zaoferować np. adwokat prawa gospodarczego w Poznaniu.