Jak często należy wymieniać płyny i oleje w samochodzie?

Pytanie jak często wymieniać płyny eksploatacyjne w samochodzie pada bardzo często, ale nawet wielu doświadczonych kierowców nie ma pełnej wiedzy na ten temat. Warto pamiętać, że brak wymiany przeprowadzonej na czas może mieć wiele negatywnych konsekwencji związanych z poważnym uszkodzeniem podzespołów włącznie.

Olej silnikowy

W przypadku większości płynów nie ma podanej jednej konkretnej granicy, która by mówiła, że należy udać się do serwisu w celu wymiany. Tak samo jest w przypadku oleju silnikowego, wszystko zależne od modelu samochodu oraz rodzaju silnika. Pojazdy wyprodukowane w ostatnich latach mogą przejechać na tym samym oleju nawet do 30 tys. kilometrów. W przypadku starszych modeli zaleca się wymianę po 10-20 tys.

W celu upewnienia się kiedy najlepiej dokonać wymiany należy przeczytać instrukcję od samochodu lub szukać informacji w sprawdzonych punktach serwisowych. Wraz z wymianą oleju zaleca się wymienić filtr oraz pamiętać, aby co najmniej raz w miesiącu kontrolować jego stan. Bardzo ważne jest również, aby nie mieszać ze sobą olejów o różnych właściwościach.

Wiele różnego rodzaju olejów silnikowych oraz innych płynów można znaleźć w sklepie internetowym https://www.fordczescibodo.pl. Na podstronie każdego produktu można znaleźć informacje na temat jego przydatności.

Pozostałe płyny

Płyn chłodniczy powinno wymieniać się co kilka lat, producenci nie podają w większości przypadków określonego czasu ale przyjmuje się, że wynosi on od 2 do 4 lat. Kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów jest zadbanie o właściwe działanie układu hamulcowego.

Wymiana płynu hamulcowego powinna być przeprowadzana co dwa lata lub po przejechaniu 60 tys. kilometrów. Również w skrzyni biegów znajduje się olej, częstotliwość jego zmiany uzależniona jest od tego, czy skrzynia jest automatyczna czy manualna. Automaty wymagają wymiany od 40 do 60 tys. kilometrów natomiast manuale raz na około 5 lat. Nie ma natomiast reguły jasno mówiącej o tym co jaki czas wymieniać płyn wspomagania kierownicy i dlatego najlepiej robić to co kilka lat. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − 10 =