Jak często kupować nowe opony?

Nie ma jednej wyraźnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ polskie prawo nie zabrania używania opon, które mają choćby kilkanaście lat. Jednak musimy mieć na uwadze, że im opona jest starsza, tym gorsze są jej właściwości jezdne, przez co może utrudniać nam jazdę i pozagrożenie na drodze. Jest kilka metod sprawdzania, czy opona nadaje się jeszcze do jazdy. Chodzi przede wszystkim o jej właściwości techniczne.

Jak zbadać oponę?

Jeśli chcemy sprawdzić stan naszych opon, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na bieżnik. W Polsce dopuszcza się jazdę na bieżniku wynoszącym minimalnie 1,6 mm. Jednak jest to absolutne minimum. Wielu producentów opon ostrzega, że tak niski bieżnik może powodować bardzo duże ryzyko wypadku, ponieważ słabo trzyma się nawierzchni i łatwiej wpaść w poślizg. Dla przykładu w zimowych oponach polecany jest bieżnik wysokości 4 mm, a w letnich 3 mm. Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć nasze bezpieczeństwo jazdy, powinniśmy rozważyć zainteresowanie się ofertą firmy Profil opony której od lat cieszą się dużą renomą.

Oprócz bieżnika są też inne elementy, na które musimy zwrócić uwagę. Jednym z najważniejszych jest odkształcenie się opon. Jeśli z powodu starości tracą swój pierwotny kształt lub na ich powierzchni pojawiają się wybrzuszenia, jest dla nas znak, aby wymienić ogumienie. Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy zauważymy przerwanie lub przecięcie opony w jakimś miejscu. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy czym prędzej wymienić je na nowe. Jeśli chcemy opon wytrzymałych i długowiecznych, warto zwrócić uwagę na firmę Glob Gum, jednego z wiodących producentów ogumienia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − osiem =