Polecamy

Czy materiał mebli jest istotny?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Materiał, z którego wykonane są elementy wyposażenia mieszkania wpływa na ich atrakcyjny wygląd i właściwości użytkowe w większym stopniu, niż sposób wykonania czy projekt. Ma duże znaczenie tak dla komfortu codziennego użytkowania, jak i dla łatwości konserwacji i pielęgnacji. Zwrócić uwagę musimy także na uwarunkowania ekologiczne i zdrowotne stosowanych surowców.

Atrakcyjne materiały stolarskie i tapicerskie

Od surowców, z których wykonuje się wyroby meblarskie, zależy w dużym stopniu ich strona estetyczna, a więc to, na czym zależy nam najbardziej przy wyborze elementów dekoracji wnętrz. Zawsze atrakcyjne i modne pozostanie drewno szlachetne. Chodzi tu przede wszystkim o gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, grab i drzewa owocowe. Do wyrobu sprzętów luksusowych stosuje się głównie drewno egzotyczne – największą sławą cieszy się w meblarstwie mahoń i heban. Surowiec, z którego wykonuje się meble jest więc czymś istotnym przede wszystkim dlatego, że wzbudza zainteresowanie i podziw koneserów sztuki stolarskiej i wszystkich osób zainteresowanych estetycznym urządzaniem wnętrz, czyli większości społeczeństwa.

Nie tylko mniej atrakcyjne, ale także mniej trwałe jest drewno pochodzące z drzew iglastych, w tym najpopularniejsze – sosnowe. Jest ono jednak tanie i miękkie, łatwe w obróbce, co pozwala na wytwarzanie bardzo różnorodnych produktów masowych. W dekoracji wnętrz nie ceni się oczywiście sklejki, płyt paździerzowych, pilśniowych i wiórowych. Z pewnością nie ma w nich naturalnego piękna – wybieramy je głównie wtedy, gdy istotna jest dla nas cena.

Te same uwarunkowania dotyczą także tkanin obiciowych i obić skórzanych, gdzie jednak większe znaczenie, niż ponadczasowe piękno, ma moda i obowiązujące w designie nowe trendy. To właśnie wybór tkanin obiciowych wywiera największy wpływ na to, jak czujemy się w naszych wnętrzach. Chodzi tu nie tylko o wpływ kolorów na psychikę ludzką, ale także o specyfikę faktury, która nadaje wnętrzom określony charakter. 

Wartość użytkowa materiałów

Drugim czynnikiem decydującym o znaczeniu właściwego doboru materiałów jest ich wartość użytkowa: to, jak wpływają na wykonanie, solidność, konstrukcję, a wreszcie wygodę użytkowania. Chodzi tu także o nasze zdrowie, zwłaszcza w przypadku budowy i tworzywa stelaży łóżek, które zapewniają nam prawidłową pozycję ciała w czasie snu, oraz w przypadku krzeseł i biurek, przy których pracujemy. 

Tkaniny, obicia i inne elementy wykończeniowe wywierają duży wpływ na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne. Wybierajmy więc np. tkaniny pochodzące z ekologicznych upraw bawełny. Jeszcze większe znaczenie czynniki te mają w przypadku wyrobów stolarskich. W ich produkcji stosuje się często niezwykle szkodliwe dla środowiska lakiery, farby i chemiczne substancje konserwujące. Dotyczy to zwłaszcza tworzyw kompozytowych i drewnopodobnych, takich jak sklejki, produkowane poprzez sklejanie i prasowanie odpadów drzewnych lub obłogów. 

Najwyższa jakość stosowanych surowców liczy się także w meblach technicznych i kuchennych, które w największym stopniu narażone są na uszkodzenia powstające w trakcie użytkowania. Wykorzystane tworzywa muszą być odporne na wilgoć, temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. W kuchniach warto więc stosować nie tylko drewno lite, ale także kamień i wysokiej jakości kompozyty. Wykonane z nich powierzchnie umeblowania kuchennego są także łatwe w czyszczeniu.

Innym czynnikiem jest łatwość wymiany i doboru poszczególnych materiałów. Stosunkowo łatwo będzie nam dobrać sposób obicia i wykończenia w meblach typowych, jak podwójne łóżka w rozmiarach 120×200 dostępne na https://bigmeble.eu/lozka-z-pojemnikiem/120×200 czy standardowe szafki kuchenne o głębokości nie przekraczającej 40 cm. Trudniej będzie nam wymienić lub uzupełnić elementy wykończeniowe w niestandardowym wyposażeniu wnętrz, wykonywanym na miarę. Wiąże się to także z wyższymi kosztami napraw.

Drewno i tkaniny w eksploatacji mebli

Tapicerka wykonana jest często z tkanin delikatnych, np. aksamitów i pluszów – pranie i usuwanie plam jest więc trudne. Duże znaczenie ma w jej pielęgnacji także profilaktyka, a więc częste odkurzanie i niedopuszczanie do prowadzenia zabrudzeń. Nieodpowiednie pranie może doprowadzić do osłabienia struktury włókna, uszkodzeń mechanicznych i powstawania odbarwień. W przypadku powierzchni drewnianych stosujemy mycie suche lub za pomocą specjalistycznych środków, a także lakierowanie, olejowanie i impregnację.

W codziennym użytkowaniu wyposażenia należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnie, ale także na elementy konstrukcyjne. Są to przede wszystkim elementy metalowe, a więc np. stelaże i okucia. Nie da się przy tym całkowicie oddzielić materiału stolarskiego i tapicerskiego od doboru i jakości tego rodzaju elementów. Tak np. w łóżku z pojemnikiem 140×200, a więc w najpopularniejszym rozmiarze łóżek podwójnych dostępnych w obrocie handlowym, nie ma możliwości montażu dużych stelaży elektrycznych i podnoszonych: wybieramy więc raczej proste stelaże z listewek.

Dużą staranność powinniśmy zachować zwłaszcza w opiece nad antykami, sprzętami historycznymi i zabytkowymi. Troska o antyki wymaga ich właściwego pielęgnowania, w tym przede wszystkim właściwego doboru środków pielęgnacyjnych do surowców, z których je wykonano. Niejednokrotnie będzie nam potrzebna znajomość materiałoznawstwa historycznego i pomoc konserwatorska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czego elewacje domu?
Z czego elewacje domu?
Cieszą nas bardzo domki jednorodzinne i inne budynki, które są bardzo dobrze ocieplone. Przecież to właśnie ich ogrzewanie jest tańsze, […]
Czym się kierować wybierając sprzęt fotograficzny?
Czym się kierować wybierając sprzęt fotograficzny?
Chcemy mieć dostęp do wysokiej jakości sprzętu fotograficznego. Zdajemy sobie przecież sprawę, że właśnie dzięki niemu jesteśmy przygotowani do wykonywania […]
Przebarwienia na skórze – czy zabiegi laserowe są bezpieczne?
Przebarwienia na skórze – czy zabiegi laserowe są bezpieczne?
Przebarwienia skóry to problem, który dotyka wielu z nas. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy się łatwo ich pozbyć. Wystarczy, […]
Dzień Matki – jaki prezent sprawdzi się najlepiej na tą okazję?
Dzień Matki – jaki prezent sprawdzi się najlepiej na tą okazję?
Dzień Matki jest tuż za rogiem, a jeśli nadal zmagasz się z tym, jaki prezent kupić dla swojej mamy, mamy […]
Ekologiczne życie – zamień pojedyncze butelki na dystrybutor
Ekologiczne życie – zamień pojedyncze butelki na dystrybutor
Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że coraz więcej firm wprowadza w życie rozwiązania wspierające naturę. Segregacja śmieci czy ponowne zużycie papieru […]
Książki o tematyce religijnej – spośród czego można wybierać?
Książki o tematyce religijnej – spośród czego można wybierać?
Wydawać by się mogło, że w dziale książek o tematyce religijnej króluje przede wszystkim Biblia. Nic bardziej mylnego! Choć beletrystyka […]
Ostatnie wpisy