Czy można łączyć różne style mebli w mieszkaniu?

Zwolennicy jednego określonego stylu w wystroju wnętrz mają ułatwione zadanie przy urządzaniu mieszkania. Mając jasno określony gust, wybierają meble w jednej konwencji i jej się trzymają. Jednak warto czasem zejść z utartej ścieżki i uruchomić nieco wyobraźnię.

Harmonijny miszmasz – czy na pewno paradoks?

Masz w swojej kolekcji piękny kredens po babci? Z rodzinnego domu pozostały meble rodem z PRL-u? Wnętrza wypełnione gotowymi kompletami mebli w jednym stylu wydają Ci się nudne? Jeśli tak jest, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wprowadzić nieco zmian we wnętrzu.
Najprostszym sposobem na zmianę koncepcji umeblowania jest wprowadzenie do niego elementów o diametralnie innym wyglądzie.

Taka koncepcja nazywana jest stylem eklektycznym. Jest jednak kilka zasad, których należy przestrzegać aby osiągnąć interesujący efekt. W przeciwnym wypadku wnętrze będzie przypomniało zbieraninę przypadkowo dobranych elementów.

Złoty środek – umiar

Umiar i zdrowy rozsądek zawsze sprawdzają się podczas meblowania domu. Jeśli chcesz połączyć meble o różnych stylach musisz o tym pamiętać. Twoje mieszkanie możesz odświeżyć przez wprowadzenie nowocześniejszych elementów bądź też antyków. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dodanie niewielu, ale za to bardzo wyrazistych mebli.

Na przykład w klasycznym salonie, obok stylowej sofy, z powodzeniem mogą zamieszkać designerskie pufy o wyrazistym wzornictwie. Z kolei nowoczesne meble kuchenne będą się pięknie prezentowały obok secesyjnego, krytego fornirem kredensu. Czasem wystarczająca dla odmiany wnętrza jest choćby wymiana lamp. Nie bójmy się eksperymentować.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery − trzy =