Nowoczesny osprzęt strażacki

Wszystkie wozy strażackie muszą być wyposażone w odpowiedni osprzęt. Jest on bowiem niezbędny nie tylko w trakcie gaszenia pożarów, ale też podczas wypadków drogowych, katastrof budowlanych i innych skomplikowanych sytuacji. Oprócz podstawowych narzędzi wykorzystuje się liczne nowoczesne urządzenia, takie jak choćby detektor gazu Gazex, różnorodne generatory oraz motopompy. Wszystkie najważniejsze elementy zostaną wymienione w dalszej części tego artykułu. 

Od wyposażenia pojazdu zależy sukces akcji

Strażacy biorą udział w różnego rodzaju akcjach ratunkowych, gaszeniu pożarów, eliminowaniu groźnych substancji (np. chemikaliów), a także usuwaniu przeszkód mechanicznych. Z tego względu muszą dysponować odpowiednim osprzętem, który umożliwia realizowanie nawet najbardziej wymagających zadań. Narzędzia przez nich stosowane dzielą się na kilka kategorii. Pierwsza z nich obejmuje wszelkie elementy służące do przecinania kabli i łańcuchów – np. siekierołomy. W drugiej grupie znajdują się narzędzia przeznaczone do burzenia przeszkód, takie jak bosaki, kotwice, piły tarczowe do metalu oraz specjalne liny. Oprócz tego wyróżniamy następujące sprzęty:

– podnoszące, które ułatwiają przenoszenie wyjątkowo ciężkich i ponadgabarytowych przedmiotów – dźwignie mechaniczne, innowacyjne poduszki pneumatyczne itp.

– rozpierające, niezbędne w pracach hydraulicznych i mechanicznych – np. siłowniki, nożyce czy rozpieracze cylindryczne

– specjalistyczne, nie znajdujące się na standardowym wyposażeniu strażaka – m.in. urządzenia do nurkowania i wspinaczki oraz latarki oddymiające 

– gaśnicze, wykorzystywane podczas gaszenia pożarów – gaśnice (proszkowe, pianowe oraz wodne), węże tłoczne i ssawne, agregaty pianotwórcze, turbopompy, motopomy pływające, prądownice i działka wodne 

– podręczne – pas bojowy, kask, nóż, topór, obuwie ochronne itp.

– dodatkowe – filtr powietrza do sprężarki, klucze do hydrantów, siodełka wężowe, zwijadła, rozdzielacze i przełączniki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − 4 =