Co to jest płyn do chłodnic samochodowych i do czego służy?

Chłodnica jest ważnym elementem układu chłodzenia Twojego samochodu. Przenosi ona ciepło z silnika, zanim zdąży ono go uszkodzić. Proces ten jest realizowany poprzez cyrkulację płynu przez rdzeń chłodnicy, który pochłania ciepło podczas jego przepływu przez silnik.

Płyn do chłodnic jest ważnym elementem układu chłodzenia Twojego pojazdu

Pomaga utrzymać silnik samochodu w chłodzie poprzez pochłanianie dodatkowego ciepła, które w przeciwnym razie mogłoby uszkodzić ważne części silnika, gdyby pozostało bez kontroli. Bez prawidłowo działającego płynu do chłodnicy samochód mógłby się zbyt szybko przegrzewać i ewentualnie spowodować długotrwałe uszkodzenie jego wewnętrznych elementów. Jeśli zauważysz, że Twój samochód jest gorący, być może nadszedł czas, aby przyjrzeć się płynowi do chłodnicy. Jeśli jest on niski lub brudny, należy go jak najszybciej sprawdzić. Brudny lub słabo płynący płyn chłodniczy może powodować wiele problemów z samochodem, w tym przegrzanie i korozję.

Co to jest płyn do chłodnic?

Płyn do chłodnic jest mieszaniną wody i glikolu etylenowego (EG), który jest również stosowany w produktach zapobiegających zamarzaniu w domowych instalacjach hydraulicznych. Mieszanina ta pomaga chronić przed ujemnymi temperaturami i działa jako środek smarny dla ruchomych części wewnątrz układu chłodzenia. Ma również wysoką temperaturę wrzenia, dzięki czemu może wchłaniać nadmiar ciepła z rdzenia chłodnicy silnika, nie odparowując ani nie gotując się zbyt szybko. Zdolność do utrzymywania tak wysokiej temperatury sprawia, że płyn chłodniczy może wytrzymać wielokrotne użycie w czasie bez utraty skuteczności lub powodowania korozji na powierzchniach, gdzie może wejść w kontakt z innymi częściami układu chłodzenia pojazdu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 18 =