Lampy naścienne – w jakich wnętrzach wyglądają najlepiej?

W pełni wykorzystane i dobrze prezentujące się wnętrze potrzebuje detali, które nadadzą temu miejscu stylu, klasy, szyku i tajemniczości. Pokoje, kuchnie, łazienki i korytarze nie byłyby tak piękne, a jednocześnie funkcjonalne, gdyby nie odpowiednie oświetlenie. Adekwatny wybór jest niezwykle ważny, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i kompozycyjnym. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać – lampy ścienne mogą pełnić funkcję doświetlenia danego pomieszczenia lub być głównym źródłem światła.

Rodzaje świateł

Podstawowym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem lamp powinno być: jaki efekt chcemy pozyskać? Poszukujemy oświetlenia do salonu, czy też do łazienki lub sypialnia? Światło jakie możemy uzyskać kupując kinkiet różni się od siebie kierunkami rozproszenia – może być zwrócone ku górze, na ścianę powyżej oprawy i sufitu dając przy tym efekt intensywnego doświetlenia lub skierowane w dół, na ścianę poniżej oprawy i posadzkę, odbijając światło w sposób podobny do plafoniery, jest o wiele bardziej dyskretne i tajemnicze. Ogromny wpływ na rozproszenia światła ma także oprawa lampy, możemy ją nabyć w formie przejrzystej, a także nieprzezroczystej, tworzącej nastrój relaksu.

Formy

Wybór kształtu okazuje się być nie lada wyzwaniem, jednak najczęstszym jest kinkiet z ramionami powtarzającymi wzór ramion żyrandola lub też z dodatkiem kryształów, co można zobaczyć na https://elektromag.pl/pl/c/Kinkiety-z-krysztalami/38. Największym zainteresowaniem cieszą się lampy naścienne wykonane w naturalnej stylistyce, przypominające kształt muszli, półmisek czy też prostopadłościanów. Tradycja odgrywa niezmiernie duża rolę w świecie lamp naściennych, wzornictwo oparte jest głównie na projektach z dawnych epok – dającym tym samym niezwykle eleganckie wykończenie wnętrza. Tworzywem używanym do wyrobu tego typu dekoracji jest najczęściej metal – stal, aluminium lub mosiądz. Wnętrza rustykalne idealnie odnajdują się w świecie abażurów, szczególnie tych wykonanych z drewna i materiału, dodając do tego efekt celowego postarzenia poprzez delikatne pocieranie.

Osoby preferujące nowoczesne formy mogą skorzystać z oferty, która prezentuje bardzo proste, często inspirowane oświetleniem biurowym czy industrialnym kinkiety. Tego rodzaju styl jest wypełniony grupą tworzącą różnego rodzaju reflektorki, często montowane na stalowych, prostych ramionach, które można wyginać i ustawiać pod wieloma kątami. Kolejną inspiracją w tworzeniu lamp naściennych jest geometria, to właśnie ta dziedzina króluje w pomieszczeniach osób preferujących styl nowoczesny, mogą to być przykładowo geometryczne kształty. Chcąc sprostać wymaganiom osób lubiących połączenie stylu rustykalnego z industrialnym warto zapoznać się z kinkietami wykonanymi z drewna i przesłoniętymi mlecznym szkłem – efekt jaki uzyskamy to dyskretne źródło światła, pasujące zarówno do nowoczesnych, jak i folklorystycznych wnętrz.

Kiedy już porównaliśmy wszystkie istniejące na rynku formy, kształty, wzory oraz kierunek światła lamp, możemy przenalizować bardziej szczegółowo jakie oświetlenie najlepiej pasuje do danego wnętrza:
Salon – najlepiej sprawdzą się tutaj lampy punktowe, rzucające światło na dany element pomieszczenia.
Kuchnia – dużo lepszym rozwiązaniem okaże się tutaj żyrandol, natomiast kinkiet może spełnić jedynie funkcję dekoracyjną.
Łazienka, korytarz – lampy są idealnym rozwiązaniem dla tego typu pomieszczeń, dzięki nim możemy uzyskać efekt bardzo eleganckiego wnętrza.
Sypialnia – dekoracja i instalacja świetlna w jednym, efekt jaki uzyskamy może zbudować romantyczną atmosferę, ciepły klimat w zimowe wieczory, a także podkreślić wygląd naszych ścian czy luster znajdujących się w toaletkach.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + 6 =