Najczęstsze awarie samochodów ciężarowych

Samochody ciężarowe to pojazdy eksploatowane zazwyczaj przez wiele godzin każdego dnia. Nie dziwi zatem fakt, że ich podzespoły stosunkowo często ulegają różnego rodzaju awariom, co skutkuje niepożądanym przestojem, a tym samym utratą pieniędzy. Jeśli zatem jakiś komponent zużyje się albo zostanie poważnie uszkodzony, należy go jak najszybciej wymienić na nowy model. Wysokiej jakości części do ciężarówek bez problemu znajdziemy zwłaszcza w specjalistycznych sklepach internetowych.

Opony to tylko wierzchołek góry lodowej

W autach ciężarowych zdecydowanie najczęściej zużywa się ogumienie – głównie pod wpływem dużego obciążenia oraz kiepskiego stanu nawierzchni dróg. Tutaj awaria polega przeważnie na nadmiernym wytarciu bieżnika bądź jego uszkodzeniu mechanicznym (rozdarcie, przebicie itp.). Efektem jest bardzo słabe odprowadzanie wilgoci i znaczne wydłużenie drogi hamowania.

Powszechne bywają ponadto defekty silnika, objawiające się wyraźnym spadkiem mocy, niezbyt równomierną pracą, a niekiedy nawet całkowitym unieruchomieniem napędu. Kolejnym istotnym problemem jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu elektrycznego. Chodzi tutaj w szczególności o rozmaite usterki dotyczące bezpośrednio akumulatora, rozrusznika, przewodów, alternatora, regulatora napięcia czy precyzyjnych czujników pokładowych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o awariach układu kierowniczego (nieszczelność, spadek wydajności) oraz hamulcowego (zużycie tarcz i klocków). W każdym z powyższych przypadków zaleca się jak najszybszą wizytę w profesjonalnym serwisie w celu skutecznej naprawy lub wymiany zepsutego elementu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 + 20 =