Jak złożyć pozew o rozwód?

Znalezienie się w sądzie na rozprawie rozwodowej nie jest miłym doświadczeniem. Zdarza się jednak, że stajemy przed tego typu koniecznością – na przykład w przypadku sprawy rozwodowej. Pierwszym krokiem w tego typu sytuacji jest złożenie prawidłowego pisma – pozew rozwód. Jak to zrobić?

Pozew rozwód – co i jak?

Pozew dotyczący rozwodu powinien być zaadresowany i złożony w sądzie okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa. Kiedy zaś małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania, pozew składa się w sądzie okręgowym, pod którego jurysdykcją mieszka pozwany. Jeśli powód nie zna obecnego miejsca zamieszkania pozwanego, pozew składa się w sądzie okręgowym w okręgu powoda. Trzeba pamiętać, że miejsce złożenia pozwu nie zależy od umowy małżonków i jest dane z góry (właściwość wyłączna).

Strony

Drugim krokiem w złożeniu pozwu sądowego jest określenie stron, czyli uczestników sporu, o których interesy będzie toczyć się rozprawa. Określając strony, wymagane jest zawarcie na papierze:

  • imion i nazwisk małżonków
  • ich aktualnych adresów
  • wykonywanych przez nich zawodów

Określenie żądań

Pismo rozwodowe wymaga również zawarcia żądań, jakie powód wystawia pod adresem pozwanego. Określa się w nich, kto jest winny rozkładu pożycia (możliwe jest przejście rozwodu bez orzekania o winie). Na potwierdzenie swoich zarzutów, powód ma prawo powołać świadków. Należy podać adresy i nazwiska świadków oraz okoliczność, na jaką mają być przesłuchani.

Uzasadnienie pozwu

Pozew o rozwód wymaga uzasadnienia, czyli wytłumaczenia, dlaczego doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami. Podaje się również informacje o sytuacji majątkowej małżonków oraz ewentualnie posądza o alimenty dla małoletnich dzieci. Załączniki wymagane w pozwie o rozwód to: akt małżeństwa, odpis pozwu, zaświadczenia o zarobkach małżonków oraz akty urodzenia wspólnych dzieci małżonków.

Opłaty

W koszty rozwodu wlicza się stałą opłatę sądową w wysokości 600 zł (uiszczana jednorazowo), koszty utraconego zarobku (czas, jaki straciliśmy w pracy, dojazd itd.) oraz opłata za pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego).

Pomoc przy przeprowadzeniu tego rodzaju procesu znaleźć można u profesjonalnego prawnika, którego ofertę znajdziemy na stronie https://www.adwokatpolacik.pl.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − osiem =