Kominek – czym można w nim palić?

Budowa kominka to niezawodny sposób aby nasz dom czy domek wakacyjny zyskały niepowtarzalny klimat. Poza tym, że sama konstrukcja stanowi ciekawy element wnętrza, to nic nie relaksuje tak, jak trzaskający, dający ciepło ogień. Rozważając jednak, czy warto zdecydować się na takie urozmaicenie, trzeba podjąć decyzję – czym będziemy w nim palić? Czy ma to być kominek jedynie rekreacyjny? A może system z płaszczem wodnym, który jednocześnie będzie zapewniał kompleksowe ogrzewanie budynku i wody?

Najlepszy opał do kominka

Pierwszą rzeczą jaka przychodzi do głowy, jest oczywiście drewno kominkowe. Nie może to być jednak dowolny rodzaj. Do palenia w kominku nie jest zalecane bowiem drewno z drzew iglastych. Jest ono bogate w żywicę, która strzela podczas spalania, pozostawia niezwykle trudne do usunięcia plamy. Poza tym, takie drewno spalając się tworzy dużo dymu i sadzy, która osiada na ściankach kominka oraz w przewodzie kominowym. Należy więc wybierać drewno liściaste, najlepiej wysokokaloryczne, które będzie palić się odpowiednio długo, przy jednocześnie dużej emisji ciepła. Im twardsze drewno, tym lepsze ma współczynniki. Powinno to być drewno z pewnego źródła, odpowiednio sezonowane. 

Popularność zyskują również alternatywne sposoby. Przy kominkach na pellet producent również jest ważny. Zawsze zwracajmy uwagę na jakość materiałów które spalamy. Z założenia jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, również bardzo wydajne. Dzięki odpowiedniemu systemowi doprowadzania powietrza. czas spalania jednej dawki może trwać nawet kilkanaście godzin.  Aktualnie na rynku dostępne są również modele, w których możemy używać obu rodzajów opału. Nie ma więc konieczności pozostawania przy jednym z nich.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + jedenaście =