Zapewnienie pracownikom odzieży roboczej to jeden z kluczowych obszarów działalności właściciela firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tego rodzaju ubiór jest wykorzystywany przede wszystkim w trakcie prac o charakterze budowlanym, remontowym i wykończeniowym, a także w licznych zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Odzież pracownicza powinna się wyróżniać solidnym wykonaniem, dużą wygodą oraz funkcjonalnością.
Odzież noszoną obecnie przez pracowników można podzielić na dwa główne rodzaje – roboczą oraz ochronną. Ta pierwsza nie wymaga testów i certyfikatów, a jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie danej osoby przed zabrudzeniami lub drobnymi urazami mechanicznymi. Druga zaś musi zostać koniecznie przystosowana do ochrony przed konkretnymi zagrożeniami – niską lub wysoką temperaturą, ogniem, oparami gazu, hałasem czy wilgocią.
Warto jednak podkreślić, że na rynku znajdziemy też specjalną odzież ochronną z dodatkowymi wzmocnieniami na wysokości określonych partii ciała, będącą znakomitym połączeniem dwóch wymienionych rodzajów. Tego typu elementy garderoby to najczęściej: kombinezon roboczy, kurtka lub płaszcz, kamizelka ostrzegawcza, obuwie za kostkę (na grubej podeszwie), ogrodniczki i różne nakrycia głowy (np. kaski albo czapki). Należy dodać, że są one wykonywane z trwałych materiałów zapewniających wielokrotne użycie, takich jak choćby czysta bawełna, flanela czy mieszanka tworzyw syntetycznych i włókien poliestrowych.
Dokonując wyboru odzieży roboczej, trzeba się kierować przede wszystkim jej walorami użytkowymi. Dobry produkt charakteryzuje się odpowiednią gramaturą i techniką szycia oraz przewiewnością. W tych miejscach, gdzie wykonuje się pracę na zewnątrz lub w okresie jesiennym i zimowym, odzież powinna być też nieprzemakalna i ciepła. Takie ubrania są do znalezienia np. w Fiber Center. Dobrym wyborem jest w tym przypadku tkanina softshell.