Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Pierwsze wrażenie, jakie wywołujemy na drugiej osobie, ma miejsce mniej więcej po 7-8 pierwszych sekundach naszego spotkania. To bardzo ważna wskazówka przy rozmowach kwalifikacyjnych. Bardzo ważne jest, aby dopracować na nią swój wygląd zewnętrzny do perfekcji. Warto zadbać o odpowiednią fryzurę, a w przypadku kobiet o delikatny i bardzo dokładny makijaż. Pamiętajmy także o odpowiednim doborze stroju do branży, w której staramy się o pracę. Jeśli są to zawody bardziej kreatywne możemy ubrać się bardziej finezyjnie, jednak na stanowiska w dużych firmach najlepiej sprawdzi się prosta elegancja.

Przy dobrym pierwszym wrażeniu bardzo ważny jest też uśmiech, pewny uścisk dłoni oraz koniecznie otwarta i wyprostowana pozycja. Taką pozycję, która wskazuje na pewność siebie, ale jednocześnie jest naturalna, a nie wymuszona, powinniśmy utrzymać przez całe spotkanie. Znaki niewerbalne czyli szczególnie mowa naszego ciała często dużo bardziej odpowiadają za to jak jesteśmy odbierani niż to co mówimy. Dlatego pamiętajmy o prostych plecach, lekko uniesionych podbródku, rozluźnionej żuchwie i szczerym, nienarzucającym się uśmiechu. Warto też zadbać o delikatną, ale nieprzesadną gestykulację. Przed samym spotkaniem bardzo ważne jest aby jak najlepiej poradzić sobie ze stresem. Można zastosować różne techniki relaksacyjne np. oddechową.

Przygotowanie merytoryczne do rozmowy kwalifikacyjnej jest również bardzo ważne. Warto dokładnie przestudiować czym zajmuje się firma, w której staramy się o pracę, jakich osób szuka, jak wyglądają obowiązki na stanowisku, na które aplikujemy. Warto zrobić odpowiedni research i poświęcić temu dużo czasu i uwagi, jeśli naprawdę zależy nam na pracy.

Jeden Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 − 1 =