Oznakowanie produktów jest ważnym elementem każdego procesu produkcyjnego. Jak wykonać to w prawidłowy sposób? Jakich zasad należy przestrzegać? Co oznacza certyfikacja CE i jaki jest jej cel? Takie oznakowanie jest wskaźnikiem informującym, że produkt jest zgodny z obowiązującymi normami Unii Europejskiej i gwarantuje eksport oraz import do krajów członkowskich, należących do krajów EEA oraz Turcji.Nie ma tutaj znaczenia, czy powstały w państwie należącym do wspólnoty europejskiej czy poza nią.
Produkt oznaczony wizualnym znakiem CE jest tak naprawdę efektem końcowym wielu bezpośrednich i pośrednich działań: potwierdzeń, stosowania się do nałożonych wytycznych oraz jasną komunikacją producenta, że stosuje się do reguł wymaganych przepisami prawnymi ustanowionymi przez Unię Europejską (tzw. wymagania zharmonizowane). Umieszczanie oznakowania CE jest konieczne na produktach przeznaczonych na rynek EOG (czyli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz konkretnych krajów należących do EFTA: Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu, a także rynek turecki).
Każdy wytwórca odpowiada za powstały produkt, który musi być zgodny z obowiązującym prawodawstwem UE oraz posiadać certyfikację CE. Bez znaczenia jest tutaj miejsce produkcji (na terenie Unii lub poza nią). Nie musi tego wykonywać samodzielnie wystarczy wyznaczyć kompetentnego przedstawiciela, który może przejąć część obowiązków. Przydatne w całym procesie może okazać się wdrożenie w organizacji ISO 9001, o którym można przeczytać na https://www.pcc-cert.pl/wdrozenie-iso-9001.