Ekologia w piecach, czyli krótko o dobrych opałach

Powszechnie wiadomo, że ogrzewanie domu tradycyjnym węglem jest niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. Materiał ten podczas spalania wydziela bowiem do atmosfery liczne substancje trujące, takie jak choćby tlenek węgla, azotu czy siarki, przyczyniając się tym samym do rozwoju smogu. Dlatego też warto zastąpić go znacznie bardziej ekologicznymi paliwami stałymi – mowa tutaj w szczególności o ekogroszku oraz pellecie drzewnym. Jeśli np. interesuje nas wysokiej klasy ekogroszek Wrocław to miasto, w którym bez trudu znajdziemy firmę posiadającą go w swoim asortymencie. 

Dbając o środowisko, dbamy też o własne zdrowie

Podstawowym ekologicznym materiałem grzewczym jest ekogroszek, który występuje najczęściej w formie niewielkich okruchów węgla kamiennego o maksymalnej średnicy 25 mm. Charakteryzuje się bardzo dobrą wartością kaloryczną (na poziomie 24-26 MJ/kg), minimalną zawartością siarki (poniżej 0,9%), a także stosunkowo niską wilgotnością (>10%). Jak by tego było mało, za tonę tego materiału zapłacimy maksymalnie 900 zł, co przekłada się bezpośrednio na niskie koszty eksploatacji w skali całego sezonu zimowego.

Ekogroszek jest przeznaczony do spalania w nowoczesnych piecach retortowych z podajnikiem, wyposażonych w automatyczny system podawania opału do komory. Obsługa urządzenia jest zatem ograniczona do niezbędnego minimum, a jego sprawność wynosi nawet 85%, co znacznie przewyższa sprawność klasycznych pieców na węgiel (gwarancja wysokiego efektu cieplnego przy niewielkim zużyciu materiału).

Drugie ekologiczne paliwo stałe to pellet, produkowany ze sprasowanych odpadów tartacznych – głównie trocin drzew liściastych i iglastych. Posiada ona bardzo podobne właściwości co ekogroszek, a jego stosowanie daje dodatkową korzyść w postaci minimalnej ilości popiołu – około 7-10 kg na tonę. Odpad ten można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz naturalny w ogrodzie. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości pellet Świdnica to miasto, gdzie działa kilka sklepów i hurtowni sprzedających go w detalu oraz hurcie. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × dwa =