Kotły grzewcze najwyższej klasy.

Kotły grzewcze, jak każdy rodzaj sprzętu użytkowanego w gospodarstwach domowych i nie tylko, podlega ściśle określonym normom. Aktualnie piece dzieli się według norm emisyjnych na piece klasy trzeciej, czwartej lub piątej. Kotły grzewcze najwyższej klasy mają to do siebie, że ich nabycie wiąże się zwykle ze sporo większym wydatkiem, aniżeli zakup pieca klasy trzeciej czy czwartej.

Czy warto zatem wydać dodatkowe pieniądze?

Aktualnie istniejące na rynku kotły grzewcze są o wiele bardziej ekologiczne i zdrowe – nawet te klasy trzeciej dziś produkują mniej szkodliwych substancji aniżeli kiedyś. Warto jednak zwrócić uwagę, iż piąta klasa grzewcza oferuje przykładowo produkcję 40-60 mg/m3 pyłu, a klasa trzecia przykładowo 125-150 mg/m3 zatem wielokrotnie razy więcej. Podobnie rzecz się ma z emisją CO czy OCG. Wniosek jest zatem jeden: Im wyższa klasa pieca, tym mniejsza jest produkcja trujących substancji, a zatem tym lepszy i bezpieczniejszy jest piec, którego używamy. Warto więc zainwestować nieco więcej pieniędzy na zakup kotła 5 klasy – na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać. Co ciekawe, piece najwyższej klasy, poza tym, że są zdrowsze, to jeszcze bardziej wydajne w eksploatacji, grzejące równomiernie i wymagające mniejszej ilości paliwa. Koszt nabycia tego rodzaju sprzętu powinien więc nam się zwrócić w miarę użytkowania.

Zakupując sprzęt na lata z pewnością warto więc zwrócić uwagę na sprzęt dobrej jakości. Co istotne – co kilka lat przepisy ulegają zaostrzeniu, może się więc zdarzyć, że piece trzeciej klasy za kilka lat będą po prostu nielegalne. Kupując kotły najwyższej klasy inwestujemy więc w jakość, zdrowie i przyszłość.

Artykuł napisany we współpracy z Woźny Kotły – producentem pieców i kotłów co.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 3 =