Czy opłaca się być rolnikiem? Sprawdź to!

Rolnictwo to uprawa zwierząt, roślin, grzybów i innych form życia w celu uzyskania żywności, włókien, kwiatów, roślin leczniczych i innych produktów służących podtrzymaniu życia. Rolnictwo było kluczowym narzędziem w powstaniu osiadłej cywilizacji ludzkiej, dzięki któremu hodowla udomowionych gatunków stworzyła nadwyżki żywności, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. Badanie rolnictwa znane jest jako nauka rolnicza.

Rolnictwo w Polsce

W ciągu ostatnich dwóch dekad nauki rolnicze przeszły długą drogę. Dokonała znacznego postępu w różnych dziedzinach, w tym w hodowli roślin, zarządzaniu uprawami i ochronie upraw. Główne uprawy produkowane w Polsce to pszenica, jęczmień, żyto i ziemniaki. W Polsce jest ponad 2 mln ha gruntów rolnych (12% powierzchni kraju).

Czy to się opłaca?

Odpowiedź brzmi: tak. W 2017 roku sektor rolniczy przyczynił się do wytworzenia 5,2% PKB kraju i zatrudniał ponad 2 miliony osób (około 7% ogółu zatrudnionych w Polsce). Główne produkty rolne eksportowane przez Polskę to żywność, pasze i surowce dla przemysłu przetwórczego. Rolnictwo jest świetnym sposobem na życie, ponieważ jest stabilnym źródłem dochodu i nie wymaga dużych inwestycji.

Jak zostać rolnikiem?

Własny biznes w rolnictwie można rozpocząć od dzierżawy ziemi lub jej zakupu, budowy szklarni i innych obiektów, zakupu nasion i nawozów. Można też iść do szkoły rolniczej, po której można zostać rolnikiem lub inżynierem rolnictwa. Możesz również zacząć od małych pomysłów na biznes, takich jak sprzedaż owoców i warzyw na lokalnych rynkach. Jeśli już się zdecydujesz na rolnictwo, to kup te siatki: https://www.bialpak.pl/pl/rolnictwo/siatka-do-bel, ponieważ będą Ci potrzebne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 + 7 =