Czy alkomaty samochodowe są wiarygodne?

Pijani kierowcy są od wielu lat plagą na polskich drogach. Niestety wielu z nich jest nieświadomych tego, że wstając rano po mocno zakrapianej imprezie, nadal mają we krwi alkohol. Wsiadając w takim stanie za kierownicę narażają się na mandaty i surowe kary. Aby uniknąć nieprzyjemności, kierowcy coraz częściej decydują się na zakup alkomatu. Czy jednak alkomaty samochodowe są wiarygodne?

Wiele tak naprawdę zależy od modelu urządzenia i sposobu użytkowania. Jeśli chodzi o najtańsze urządzenia sprzedawane za kilkanaście, bądź kilkadziesiąt złotych, to ich zakup jest całkowicie pozbawiony sensu. Należy je raczej traktować jako zabawkę, niż miernik poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Wiarygodne alkomaty to urządzenia precyzyjne i skomplikowane, dlatego też są sporo droższe. Część z nich wyposażonych jest w sensor półprzewodnikowy, część w elektrochemiczny. Pierwsze z nich są tańsze, drugie uznawane za bardziej nowoczesne, ponieważ są podatne wyłącznie na etanol i nie reagują na miętę czy tytoń, które mogą fałszować wyniki.

Należy pamiętać, że sam zakup alkomatu to nie wszystko. Nawet najdroższe urządzenie będzie pokazywało niewiarygodne wyniki jeśli nie będzie odpowiednio i regularnie kalibrowane. W zależności od zastosowanej technologii kalibrację powinno się wykonywać średnio co 300 do 500 pomiarów. Jeżeli chcemy mieć pewność, że alkomat jest wiarygodny, powinniśmy zaopatrzyć się w model dowodowy, do którego dołączany jest odpowiedni certyfikat jakości, ważny przez 6 miesięcy. Jeśli jednak kogoś nie stać na kupno droższego alkomatu, zawsze może udać się na najbliższą komendę policji i tam bezpłatnie sprawdzić swoją trzeźwość. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż ślepe wierzenie tanim urządzeniom pochodzącym z Chin.

Artykuł napisany we współpracy z Xblitz, gdzie znajdziesz bogatą ofertę m.in. alkomatów samochodowych,rejestratorów jazdy oraz kamer cyfrowych hd sportowych, a także wiele innych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy + sześć =