Czy prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej jest obowiązkowe?

Od 1 stycznia 2019 miał obowiązywać wszechobecny system pozwalający na całościowe korzystanie z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Ostatecznie termin ten uległ zmianie i nie wszystkie usprawnienia będą działać w tym terminie. Jakie są obecnie elektroniczne standardy w służbie zdrowia i jak będzie wyglądać sytuacja od nowego roku?

Co uległo zmianie od początku roku?

Wedle wstępnych zapewnień Ministerstwa Zdrowia obowiązkiem tym miały podlegać informację na temat rozpoznania choroby, urazów oraz bieżących problemów zdrowotnych. W skład dalszych usprawnień miały wejść obszary dotyczące wyników badań, świadczeń zdrowotnych oraz zaleceniach lekarskich i przyczyn odmowy przyjęcia do szpitali. Te aspekty zostały wdrożone i są obowiązkowe. Niestety wstępne zapewnienia nie wystarczyły do wprowadzenia całościowego systemu. Nie każdy program do obsługi gabinetu lekarskiego został zaktualizowany na tę okoliczność. Obecnie lekarze nie mają obowiązku prowadzenia elektronicznej historii pacjenta w ramach uzyskiwanego świadczenia szpitalnego oraz prowadzenia historii chorób w ramach zdrowotnego świadczenia ambulatoryjnego.

Jakie są wymogi prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej?

Lekarze mają obowiązek prowadzenia zapisów elektronicznych poza obszarami wymienionymi wcześniej także w sferach dotyczących informacji na temat przyjmowania przez pacjenta specjalistycznego leczenia szpitalnego i korzystania z poradni specjalistycznych, a także aktualnej karty leczenia szpitalnego pacjenta. Elektroniczna dokumentacja medyczna od nowego roku ma być uzupełniona o możliwość wystawiania elektronicznych recept, a od roku 2021 elektronicznych skierowań.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemnaście − siedem =