Co powinno znajdować się w każdym samochodzie?

Do podstawowego wyposażenia każdego samochodu należą elementy, które służą do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Na producencie auta ciąży obowiązek dostarczenia wielu z tych przedmiotów. Ich brak uniemożliwi uzyskanie właściwych certyfikatów oraz homologacji. Tym samym pojazd nie zostanie dopuszczony do ruchu. O ile to właśnie producent musi zaopatrzyć swoje samochody w te elementy, na kierowcy ciąży odpowiedzialność za utrzymywanie ich w dobrym stanie. Tylko kilka produktów musi zostać kupionych na własną rękę przez właściciela auta. Jest to poprawnie zamontowana tablica rejestracyjna. Musi być nie tylko czytelna i niezasłonięta, ale również oświetlona. Oprócz tego należy posiadać specjalny trójkąt, który ustawia się na drodze. Jego zadaniem jest ostrzeganie o obecności unieruchomionego samochodu.

 

Jak wybrać właściwą gaśnicę do samochodu?

W sklepach znajdziemy różnego rodzaju gaśnice przeciwpożarowe. W naszym samochodzie musimy posiadać środek gaśniczy o masie co najmniej 1 kg. Najistotniejszą kwestią jest to, czy dany produkt będzie sprawnie działał. Optymalnym wyborem będzie zakup modelu o masie 2 kg, dzięki czemu mamy pewność, że nie zabraknie nam środka gaśniczego w razie pożaru. Najlepiej kupić gaśnicę ABC, która poradzi sobie w wielu różnych sytuacjach. Pozwoli nam ugasić między innymi ciała stałe (A), płonące płyny (B) oraz gazy (C). Należy przy tym pamiętać, że gaśnica samochodowa ma za zadanie ugasić pożar w zarodku. Jeżeli jego intensywność przekroczy punkt krytyczny, należy oddalić się od pojazdu i wezwać straż pożarną. Ten typu produkt ma swój okres legalizacji oraz gwarancji. Ten pierwszy wynosi zazwyczaj od 1 do 2 lat i po jego upływie konieczny jest przegląd gaśnicy. W tym celu powinno udać się do profesjonalnego serwisu. Z kolei okres gwarancyjny określa jak długo dany model, będzie sprawnie funkcjonował. Jego długość waha się od 3 do 5 lat od daty produkcji, którą znajdziemy wybitą na gaśnicy.

 

Jaką apteczkę należy wybrać do samochodu?

Żadne przepisy nie regulują kwestii posiadania apteczki wewnątrz samochodu. Nie oznacza to jednak, że możemy zignorować ten element wyposażenia. Gdy zastanawiamy się nad rodzajami apteczek, które warto kupić, najlepiej wybrać wariant samochodowy. Jego zawartość została dopasowana do sytuacji, które możemy napotkać podczas jazdy samochodem. Chodzi między innymi o różne materiały opatrunkowe niezbędne podczas wypadków komunikacyjnych. Przydadzą się kompresy, gazy jałowe, opaski elastyczne, rozciągliwe bandaże oraz koc termoizolacyjny. Oprócz tego warto mieć nożyczki, rękawiczki jednorazowe, plastry i sterylne chusty opatrunkowe.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − siedemnaście =