Atomowa spektrometria absorpcyjna to jedna z najpopularniejszych technik ilościowej analizy śladowej. Polega ona głównie na pomiarze absorpcji energii świetlnej dokonywanej przez wolne atomy pierwiastków zgromadzonych w przestrzeni służącej do dokonywania pomiarów. Otrzymane wyniki mają charakter ilościowy, ponieważ to ile światła zostanie zaabsorbowane zależy przede wszystkim od stężenia danego pierwiastka.
Główną zasadą działania tej metody jest przede wszystkim emitowanie przez źródło światła energii, która kierowana jest na dwie ścieżki optyczne. Jedną z nich jest ścieżka pomiarowa, a druga referencyjna. Następnie światło trafia do systemu izolacji konkretnej długości fali. Najczęściej to zadanie spełnia monochromator. Na samym końcu ścieżki optycznej znajduje się fotodetektor. To w nim sygnał świetlny zostaje przemieniony w prąd elektryczny. Ostatnim etapem jest natomiast przeprowadzenie obliczeń w oparciu o konkretny algorytm oraz przedstawienie wyników użytkownikowi w najbardziej przystępny i zrozumiały sposób.
Metodę tą wykorzystuje się głównie do badania próbek pobranych ze środowiska, czyli przede wszystkim wody czy ścieków. Ma ona zastosowanie również w przemyśle petrochemicznym, branży żywieniowej, geologii oraz przemyśle metalowym. Jedno z przedsiębiorstw oferujące badania z wykorzystaniem atomowej spektrometrii absorpcyjnej znaleźć można pod adresem https://www.tegal.pl/absorbcja-atomowa-galwanotechnice/.