Owoce dzikiej róży i czarny bez znane są w medycynie naturalnej, jako rośliny doskonale zwalczające objawy przeziębienia i grypy (w tym kaszel, gorączkę i stany zapalne).
Kiedy jednak i gdzie dokonuje się zbioru owoców i liści tych roślin, aby móc przygotować z nich napary, soki czy dżemy?
Dzika róża rośnie w miejscach wyeksponowanych na silne działanie promieni słonecznych. Nie ma przy tym dużych wymagań glebowych, dlatego z powodzeniem krzewy mogą rosnąć w przydomowych ogródkach, na obrzeżach lasów i skwerach miejskich. Najdoskonalej jednak roślina ta rozwija się, jeśli zostanie posadzona w ziemi żyznej i bogatej w wapń. Krzewy są przy tym odporne na działanie niskich temperatur, dlatego w przeciwieństwie do róży ogrodowej nie wymagają one osłony w okresie zimowym.
Okres zbioru płatków dzikiej róży przypada na początek kwietnia, natomiast dojrzałych owoców na okres od sierpnia do października. Po ich zerwaniu należy natychmiast rozłożyć je do suszenia w zacienionym i przewiewnym miejscu, aby zachowały swoje lecznicze właściwości.
Czarny bez do prawidłowego wzrostu, potrzebuje wilgotnej gleby, bogatej w azot. Z tego względu jest bardzo dobrym wskaźnikiem poziomu obecności azotu w ziemi.
Okres zbioru kwiatów czarnego bzu przypada na czas od maja do czerwca, kiedy część z nich nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, natomiast owoców od sierpnia do września, gdy są one w pełni dojrzałe. Należy przy tym pamiętać, że kwiaty należy suszyć w zaciemnionym miejscu, ponieważ ich wyeksponowanie na słońce sprawia, że ciemnieją i tracą swoje cenne prozdrowotne właściwości. Przetworami z kwiatów czarnego bzu mogą być dżemy, soki oraz syropy. Naszym zdaniem naleśniki z dżemem z czarnego bzu są rewelacyjne!