W jaki sposób można zbudować energooszczędny dom?

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej dba się o wykorzystanie energooszczędnych systemów, aby zapewnić minimalizację kosztów eksploatacji domu. Współcześni wynalazcy prześcigają się w pomysłach na najbardziej oszczędne rozwiązania, które ułatwią życie wielu ludziom. Jakie z nich jednak wykorzystać i jak zbudować dom, aby był naprawdę energooszczędny?

Energooszczędny dom – o co zadbać?

Przede wszystkim warto ograniczyć rozmiar domu. Im będzie on mniejszy, tym mniejsze straty ciepła będą występować i więcej zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Dodatkowo energooszczędne domy powinny mieć określony kształt. Najlepiej, aby były budowane na planie prostokąta z dwuspadowym lub jednospadowym dachem. Niezwykle ważny jest też układ pomieszczeń. W północnej stronie domu powinno być umieszczone jedynie te pomocnicze, jak chociażby garderoba. Warto zadbać również o okna właściwie przystosowane do pełnienia swojej roli. Powinny one maksymalnie chronić przed utratą ciepła i dobrze izolować wnętrze domu. Bardzo ważne są także materiały wykorzystane do budowy. Standardem jest ocieplenie zewnętrznego muru styropianem lub wełną mineralną o grubości powyżej 15 cm.

Oczywiście energooszczędny dom nie musi być murowany, ale może być chociażby drewniany, o czym przekonują nas takie firmy jak http://drewhouse.eu/oferta. Pomimo różnic, wykorzystuje się w nich podobne rozwiązania, a jednym z ostatnich i najważniejszych aspektów jest dobrze wykonana wentylacja, która nie odpowiednio zaprojektowana, może narazić nas na dodatkowe koszty, spowodowane utratą ciepła. Chcąc zbudować energooszczędny dom warto o tym pamiętać.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć − 2 =