Metale takie jak stal czy aluminium są z natury podatne na korozję. Stąd też stosuje się różne technologie, które mają poprawić ich odporność. Jakie są najpopularniejsze z nich i czy ich wykorzystanie jest skomplikowane? Na te i inne pytania dotyczące metali postanowiliśmy odpowiedzieć w dzisiejszym poradniku.
Zdecydowanie największą podatnością na korodowanie charakteryzuje się zwykła stal. Dlatego na przykład na samochodach zabezpiecza się ją za pomocą nakładania powłoki cynkowej. Dawniej, gdy nie każda fabryka posiadała sprzęt do cynkowania, stosowano kataforezę. Jedna i druga technologia pozwala na zmniejszenie korozji elektrochemicznej, która jest główną przyczyną gnicia elementów stalowych. Natomiast w przypadku innych metali mamy do czynienia między innymi z chromianowaniem aluminium, które jest chyba najczęściej stosowane. Zadaniem tej techniki jest naniesienie na powierzchnię cienkiej warstwy ochronnej, która zarówno spowalnia utlenianie się jak również tworzy doskonałą powłokę dla podkładów reaktywnych oraz lakierów.
Zakłady zajmujące się wzmacnianiem powierzchni metalowych posiadają różnego rodzaju sprzęt, którym można przeprowadzić wyżej wspomniane czynności. Na przykład cynkowanie najczęściej wykonywane jest zanurzeniowo, choć można także wykonywać je poprzez napylanie. Ta druga metoda jest powszechna w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ umożliwia zabezpieczenie zewnętrznych powłok karoserii już po jej zmontowaniu na linii produkcyjnej. Na stronie https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/ możemy znaleźć informacje o innych technologiach ochrony metali oraz tym jak się je stosuje w praktyce.