Grzanie klimatyzacją konta pompami ciepła

Jeśli zastanawiasz się czy ogrzewanie mieszkanie klimatyzacją (sprawdź: klimatyzacje Jaworzno) jest możliwe – odpowiedź brzmi tak. Czy jest jednak opłacalne bardziej niż korzystanie z pompy cieplnej? To już zupełnie inna historia.

Pierwotnym przeznaczeniem klimatyzatorów było raczej ochładzanie pomieszczeń, choć rzeczywiście temperatury, jakie możemy ustawiać wahają się tak bardzo, że można by pokusić się o ogrzewanie nimi domów czy biur w okresach przejściowych – wiosna/jesień. Niewątpliwą zaletą ogrzewania pomieszczeń klimatyzatorami jest ich prosta obsługa oraz wygoda użytkowania. Czas uruchomienia klimatyzatora jest nieporównywalnie niższy, podobnie zresztą jak koszt jego zakupu, w odniesieniu do pompy cieplnej (zobacz: pompy ciepła w Gliwicach). Co więcej – naprawa klimatyzatora będzie na pewno prostsza i mniej kosztowna niż naprawa pompy. Niestety, ogrzewanie klimatyzatorem wiąże się z wyższym poziomem hałasu, niższą niezawodnością, wyższymi kosztami eksploatacji (choć zakup samego klimatyzatora to mniejszy wydatek niż kupno pompy, to jednak pompy, pozwalają nam zaoszczędzić naprawdę sporo energii, co wprost przekłada się na oszczędności pieniężne). Efektywność klimatyzatora jako źródła ciepła jest również nieporównywalnie niższa niż grzanie pompą, dlatego w czasie mroźnych zim z pewnością grzanie klimatyzatorem się nie sprawdzi.

Klimatyzator jako źródło ogrzewania niewątpliwie warto umieścić w takich miejscach jak budka strażnicza, domek letniskowy czy pawilon handlowy, zatem tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z innego źródła ciepła. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystać go do podwyższania temperatury pomieszczeń w mroźne zimy – musimy się nastawić na bardzo wysokie koszty, niską efektywność i hałas.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 19 =