Taras to doskonałe miejsce do wypoczynku i zabawy. Jest łącznikiem między domem a ogrodem. Ich szczęśliwi posiadacze wiedzą jednak, iż jego bezproblemowe użytkowanie jest całkowicie zależne od odpowiedniego montażu i późniejszej pielęgnacji. Jak zatem powinien on wyglądać, aby spełniał swoją funkcję?
Najlepiej już na etapie projektu domu zaplanować jego położenie i wygląd. Powinien on być spójny z bryłą budynku i nawiązywać do aranżacji ogrodu. Gdy stanowi łagodne przejście między domem a naturą, pozwala na uzyskanie estetyki i ładu w otoczeniu. Jest on bardzo często przedłużeniem salonu, a zarazem wejściem do ogrodu. Odpowiednio dobrany materiał i system wykonania pozwolą na uzyskanie zamierzonego efektu. Jest wiele metod montowania. Można się podeprzeć przykładowymi realizacjami tarasów Softline. Zastosowane w tej metodzie innowacyjne klipsy umożliwiają niewidoczny montaż, bez nawiercania desek. Jest szybki w wykonaniu i wyjątkowo estetyczny.
Przy projektowaniu bierzemy pod uwagę jego położenie względem stron świata. Aby maksymalnie wykorzystać słońce umiejscawia się go najczęściej przy południowo-zachodniej części budynku. Wielkość musi być dopasowana do całego otoczenia. Zbyt duży może przytłaczać, z kolei zbyt mały nie spełni swojej funkcji. Warto się kierować również docelowym przeznaczeniem. Innej wielkości będzie, gdy w zamiarze mamy tylko spożywanie posiłków w gronie rodziny, a jeszcze inny, gdy planujemy na nim większe spotkania towarzyskie.
Dobrze zaprojektowany taras będzie funkcjonalny i wytrzymały. Takie tworzy m.in. IdeaGarden. Jeśli dobrze współgra on z otoczeniem i jest taki, jak go sobie wymarzyliśmy to na pewno spełni swoją funkcję. Ograniczają nas w zasadzie wyobraźnia i koszty. Kierując się własną wygodą i możliwościami finansowymi, z pewnością znajdziemy projekt dla siebie.