Sprawdzanie części spawanych

Konstrukcje stalowe składają się z bardzo dużej liczby elementów, które najczęściej łączone są ze sobą za pomocą spawania. Nie zawsze jednak istnieje możliwość, by po latach sprawdzić jak takie połączenia zniosły próbę czasu. Konieczne byłoby rozcięcie połączenia i de facto jego zniszczenie, a to przecież nie ma żadnego sensu. Wymagałoby to rozebrania całej konstrukcji, co skutkowałoby koniecznością postawienia jej od nowa. Koszty takiego przedsięwzięcia byłyby ogromne i zupełnie niepotrzebne. Połączenia spawane można bowiem zbadać wykorzystując do tego metody nieniszczące.

Badania typu NDT

Najczęściej wykorzystywanym na świecie sposobem na sprawdzanie części spawanych jest wykorzystywanie badań NDT, czyli nieniszczących. Wykonywane są one na różne sposoby, na przykład metodą proszkową, która wykorzystuje bardzo małe drobinki metalu. Pod wpływem pola magnetycznego wytworzonego przez urządzenie badawcze, drobinki są w stanie wskazać miejsca osłabione, gdzie mogą występować wewnętrzne pęknięcia.

Szybko i dokładnie

Metody nieniszczące wykorzystuje się przede wszystkim do badania konstrukcji stalowych jak mosty, hale magazynowe i produkcyjne, oraz wiele innych podobnych budowli. Chcąc uzyskać wysoką dokładność i jednocześnie wykonać kontrolę możliwie jak najszybciej, warto zastosować technikę podobną do badania rentgenowskiego uszkodzonych kości. Prześwietleniem spawów zajmie się firma, która wykonuje nowoczesne badania NDT. Metoda ta umożliwia uzyskanie bardzo dokładnego obrazu wnętrza powierzchni, co pozwoli dojrzeć wszelkie uszkodzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × jeden =