Jak wyposażyć warsztat do serwisowania klimatyzacji?

Klimatyzacja w niemal każdym samochodzie jest dziś standardem, dlatego każdy zakład mechaniczny powinien mieć podstawową wiedzę na temat najczęstszych usterek układu klimatyzacji samochodowej i sposobu ich naprawy. Dodatkowa usługa w ofercie przy niewielkim nakładzie finansowym wpłynie na zwiększenie sezonowo dochodu.

Wyposażenie stanowiska do serwisowania

Chcąc wzbogacić ofertę warsztatu o usługę serwisową klimatyzacji, powinniśmy liczyć się z koniecznością zakupu stacji obsługi (koszt od ok. 4500 zł) oraz podstawowego zestawu urządzeń do wykrywania nieszczelności. Powszechnie stosuje się w tym celu zestaw składający się z lampy UV i okularów ochronnych (koszt od ok. 100 zł). Po zastosowaniu środka fluorescencyjnego w układzie klimatyzacji w ultrafiolecie widoczne będą miejsca wycieku.

Najczęstsza przyczyna nieszczelności klimatyzacji samochodowej

Szczelność układu klimatyzacji wpływa na jego efektywność. Najczęstszą i najbardziej uciążliwą usterką w układach klimatyzacji różnych samochodów są nieszczelności wynikające z awarii różnego typu uszczelnień. Uszkodzenia uszczelek mają kilka podstawowych źródeł:

  • działanie czynnika chłodniczego na uszczelki, uszczelnienia i tzw. połączeń oringowych
  • oddziaływanie korozji na elementy systemu
  • uszkodzenia mechaniczne i powypadkowe.

Kilka podstawowych zestawów oringów do klimatyzacji samochodowej posiadanych w warsztacie usprawni serwisowanie klimatyzacji samochodowej, zaoszczędzi czas potrzebny na zamówienie i dostawę tej niepozornej, a niezbędnej części. Warto podkreślić, że uszczelki i połączenia oringowe powinny być wymieniane każdorazowo przy dokonywaniu innych napraw, wiążących się z ich demontażem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście + cztery =