Kiedy wymiana rozrusznika jest koniecznością?

W każdym samochodzie osobowym niezbędny jest rozrusznik składający się z silniczka, elektromagnesu załączającego, a także głowicy z łożyskiem i specjalnym mechanizmem sprzęgającym. Element ten odgrywa bowiem niezwykle istotną rolę w procesie uruchamiania silnika spalinowego. Jeśli ulegnie awarii lub zużyciu, konieczna jest zawsze jego wymiana na nowy model. Godne polecenia są w szczególności rozruszniki bosh, ponieważ charakteryzują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością oraz niezawodnością.

Kilka wartościowych wskazówek

Bez dobrze działającego rozrusznika nie jest w zasadzie możliwe uruchomienie auta, dlatego należy o niego dbać i regularnie weryfikować pod kątem sprawności. Niestety w wyniku codziennej eksploatacji może on ulec poważnemu uszkodzeniu, które powoduje, że zachodzi konieczność całkowitej wymiany. Podstawowe wskazanie do wykonania tej czynności to bardzo niepokojące odgłosy dobiegające z komory silnika w trakcie jego uruchamiania. W tym przypadku winowajcą jest najczęściej zużyta tuleja, szczotka lub sprzęgło.

Niekiedy też zdarza się, że rozrusznik ulega nagłemu przegrzaniu, co skutkuje jego działaniem ze zbyt niewielką siłą – niewystarczającą do sprawnego obracania wałem korbowym. W tym przypadku zaleca się udanie do warsztatu motoryzacyjnego w celu dokładnego zdiagnozowania problemu. Jeśli okaże się, że regeneracja nie jest realna, wówczas omawiany element musi zostać wymieniony. Pozostałe sytuacje wymagające zastąpienia rozrusznika nowym modelem to m.in.: zaawansowana korozja, zalanie wodą dające efekt w postaci zniszczeń mechanicznych oraz błąd montażowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =