Klimatyzacja samochodowa, stosowana od drugiej połowy XX w., od niemal dekady nie stanowi już dodatkowego wyposażenia – stała się wręcz elementem podstawowym, jak schowek czy radio. Wokół zasad jej działania oraz sposobów naprawy narosło jednak wiele mitów. Za prawidłowe funkcjonowanie systemu odpowiada wiele elementów, podstawową zasadę działania klimatyzacji można by streścić jednak do dwóch zdań.
Najpowszechniej stosowany układ opiera swoje działanie na zjawisku sprężania pary. Kompresor klimatyzacji podnosi ciśnienie gazowego czynnika, następnie w skraplaczu, czyli specjalnej chłodnicy, następuje obniżenie jego temperatury i skroplenie. Dalej płynie on przewodami do osuszacza, a po filtracji zostaje rozprężony, czemu towarzyszy drastyczny spadek temperatury oraz stanu skupienia, z powrotem do gazowego. Przez parownik przepływa natomiast powietrze, które schładza się i trafia do kabiny.
Jednym z najważniejszych części systemu klimatyzacji jest kompresor oraz sprzęgło. Prawidłowe działanie pierwszego gwarantuje odpowiednie ciśnienie robocze, natomiast drugi odpowiada za napęd oraz sterowanie układem. Jeśli straciliśmy możliwość regulacji, skierujmy się na witryny takie jak np.: https://shop.acauto.pl/pol_m_Kategoria_Sprzeglo-kompletne-776.html. Znajdziemy na nich części pasujące do większości modeli samochodów.
Równie częstymi awariami są te związane z nieszczelnością układu. Zazwyczaj wymagają one niestety wizyty w profesjonalnym serwisie, konieczne jest bowiem ustalenie przyczyny usterki. Ze względu na wilgoć, w parowniku rozwijają się czasem grzyby i inne drobnoustroje, co skutkuje to nieprzyjemnym zapachem z nawiewu. Żeby uniknąć takiego problemu, musimy regularnie czyścić i serwisować instalację.