Jak uzyskać licencję na transport międzynarodowy?

Jeżeli chcesz uzyskać licencję wspólnotową, która dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego (zobacz: transport do Szwecji) będziesz potrzebował najpierw zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Aby przedsiębiorca uzyskał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego musi spełniać wymagania takie jak:

posiadać rzeczywistą, stałą siedzibę firmy;

odpowiednią zdolność finansową;

dobrą reputację; odpowiednie kompetencje zawodowe.

Jeżeli chodzi o zdobycie zezwolenia przewoźnika drogowego przez zatrudnionych w firmie kierowców, a także innych niezatrudnionych przez nią, ale wykonujących przewóz na jej rzecz to dostaną zezwolenie jeśli nie mają zakazu wykonywania zawodu kierowcy. Udzielenie takiego zezwolenia na przewóz osób bądź rzeczy to kwota 1,000 zł.Można o takie zezwolenie wystąpić do prezydenta miasta bądź starosty, właściwego do miejsca zamieszkania/prowadzenia działalności gospodarczej bądź do GITD (Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.) Jeżeli już posiadamy zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego kolejno składamy do GITD wniosek o wspólnotową licencję. Sprawę można również załatwić listownie bądź w urzędzie.

Każdy z pojazdów, który wykorzystuje się do przewozów międzynarodowych rzeczy musi być zgłoszony do licencji wspólnotowej. Licencja wspólnotowa na transport międzynarodowy rzeczy samochodem na okres 5 lat to koszt 4,000 zł, a na 10 lat 8,000zł. GITD po zweryfikowaniu odpowiednich dokumentów, które trzeba złożyć jak np.: oświadczenie dotyczące kierowców, dowodu uiszczenia opłaty czy oświadczenia dotyczącego bazy eksploatacyjnej wyda licencję wspólnotową, która dotyczyć będzie międzynarodowego przewozu rzeczy oraz wypis z licencji wspólnotowej na każdy z pojazdów. Wypisy można odebrać przesyłką pocztową bądź osobiście. Podsumowując: licencję wspólnotową można udzielić, gdy posiada się zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i złoży odpowiednie dokumenty. Licencja ta wydawana jest przez GITD na czas nieprzekraczający 10 lat z możliwością przedłużenia.

Artykuł napisany przez: Daabs – spedycja międzynarodowa Warszawa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 4 =