Sprężarka, zwana także kompresorem, to urządzenie, którego zadaniem jest odpowiednie podwyższenie ciśnienia gazu, a często również wymuszenie jego przepływu. Dzięki takiej funkcjonalności znajduje ona zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu (jednym z przykładów może być tutaj branża wulkanizacyjna), ponieważ wykorzystuje się ją bowiem do szybkiego i profesjonalnego pompowania opon. Trzeba jednak pamiętać, że sprężarki dzielą się na rodzaje różniące się od siebie pod kilkoma względami.
Podstawowym podziałem kompresorów jest ten określający ich system działania. Stąd rozróżnimy urządzenia mechaniczne i elektryczne. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, zwiększają ciśnienie w sposób mechaniczny. Warto wiedzieć, że przez ostatnie lata takie rozwiązanie straciło na wartości i stopniowo wychodzi z użycia. Sprężarki elektryczne natomiast są nieco bardziej skomplikowane pod względem budowy i do swojego działania wykorzystują układ kilku podzespołów. Oferują one większe możliwości i mogą być z łatwością sterowane automatycznie, dlatego coraz częściej znajdują zastosowanie w nowych sektorach. Zobaczymy je chociażby w systemach klimatyzacyjnych.
Obydwa te rodzaje możemy podzielić dodatkowo ze względu na budowę. Jednym z popularniejszych typów są sprężarki śrubowe, takie jak np. https://czemar.pl/pl/22-sprezarki-srubowe, w których sprężenie gazu odbywa się poprzez zmniejszenie przestrzeni między pracującymi elementami (stąd wzięła się ich nazwa). Starszym rozwiązaniem konstrukcyjnym są sprężarki tłokowe, które realizują podnoszenie ciśnienia za pomocą tłoków, zmniejszających jego objętość. Oprócz nich możemy wyróżnić również kompresory membranowe, spiralne, czy łopatkowe. Wiele z nich spotkamy chociażby w automatyce, a także systemach hydraulicznych i pneumatycznych.