Instalacja grzewcza to złożony system. Składa się ze źródła ciepła, systemów przewodzących wytworzoną w kotle energię oraz urządzeń emitujących ją w pomieszczeniach, czyli grzejników. System ten wymaga także obecności elementów zabezpieczających, które ograniczają dostawy temperatury oraz umożliwiają skuteczne sterowanie układem. Montuje się w nim więc różne rodzaje zaworów, które spotkać można właściwie w każdym miejscu instalacji.
Ciepło w warunkach miejskich dostarczane jest najczęściej z elektrociepłowni. By mogło być rozdysponowane w dużym budynku, takim jak blok mieszkalny, konieczne jest zainstalowanie odpowiednich przepustnic. Stanowią one barierę wejścia do wewnętrznego układu grzewczego, pozwalają także na ustawienie optymalnego poboru ciepłej wody oraz kontrolę i pomiary jej zużycia. Przepustnice te obecne są też w innych miejscach instalacji. Dzięki nim można wyłączyć niektóre jej odnogi na potrzeby serwisowania. Umiejscowione przy samych grzejnikach umożliwiają regulację poziomu temperatury.
Przepustnica instalowana jest też przy samych kotłach, gdzie również pełni istotne funkcje. Przy jej pomocy kontroluje się przepływ cieczy. W niektórych przypadkach element ten chroni instalację przed korozją. W systemie grzewczy wyposażonym w kocioł opalany paliwem stałym, rolę taką pełni zawór czterodrogowy. Mieszając wodę ogrzaną przez piec i wodę powracającą z grzejników pomaga on utrzymać temperaturę na wysokim poziomie. Dzięki temu w instalacji nie występuje zjawisko zakwaszenia.