W większości zakładów przemysłowych i poligraficznych, agencji reklamowych, pracowni architektonicznych oraz firm odzieżowych wykorzystuje się nowoczesne urządzenia zwane ploterami. Mają one różnorodne przeznaczenie i w zależności od rodzaju służą m.in. do grawerowania, wycinania wszelkich wzorów i kształtów, nanoszenia grafik i naklejek czy wykonywania skomplikowanych schematów. Najbardziej zaawansowane są plotery laserowe, idealnie nadające się do cięcia w drewnie, plastiku, gumie, papierze, a nawet szkle. Pozostałe modele zostaną omówione w kolejnym akapicie.
Najpopularniejsze są plotery atramentowe, które znajdują szerokie zastosowanie m.in. w poligrafii, geodezji, reklamie i pracach typowo biurowych. Umożliwiają one nanoszenie nadruków kolorowych i czarno-białych na dowolne powierzchnie płaskie. Na rynku dostępne są także plotery tnące, wykorzystywane przede wszystkim do bardzo precyzyjnego wycinania różnorodnych kształtów w materiałach miękkich, czyli np. foliach, arkuszach papierowych, gumie, styropianie i skórze. Działają na takiej zasadzie, że specjalna głowica wyposażona w ostrze przesuwa się nad powierzchnią danego elementu według zaprogramowanego wcześniej komputerowo schematu. Stosunkowo często mamy też do czynienia z ploterem frezującym oraz grawerującym.
Ten pierwszy używany jest na szeroką skalę w zakładach produkcyjnych i agencjach reklamowych, a służy zarówno do wycinania, jak i wiercenia oraz grawerowania. Jest zatem sprzętem wielofunkcyjnym. Z kolei model grawerujący idealnie nadaje się głównie do wykonywania wgłębień i kształtów w materiałach twardych, takich jak choćby aluminium, drewno, szkło czy mosiądz. Za jego pomocą stworzymy różne atrakcyjne napisy i matryce, a także wiele fantazyjnych detali.